Snapdragon 8 Gen 3, iki farklı varyantla gelecek

Qualcomm’un ünlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisine dair Güney Kore’deki ortakları ile yaptığı görüşmelere ait sızan belgeler, bu işlemcinin iki farklı versiyonda üretileceğini gösteriyor. Bu sızan bilgiler, Güney Koreli blog gamma0burst tarafından ortaya çıktı. Qualcomm’un bu belgelerde yer alan bilgilere göre, Snapdragon 8 Gen 3, ARM’ın en yeni Cortex X4, Cortex A720 ve Cortex A520 CPU çekirdeklerini kullanacak.

Bu çipin iki farklı modelde üretileceğini öğrendiğimizde şaşkınlığımızı gizleyemedik. İlk model TSMC’nin 4nm N4P süreci ile üretilecekken, diğer model ise TSMC’nin 3nm N3E süreci ile üretilecek. Bu, 2024 yılında piyasaya sürülecek Android amiral gemisi telefonlarda çeşitlilik ve farklılık olacağı anlamına geliyor.

Snapdragon 8 Gen 3, iki farklı varyantla gelecek

Geçmişi hatırladığımızda, Qualcomm son olarak Snapdragon 8 Gen 1 ve Snapdragon 8+ Gen 1 işlemcileri ile benzer bir adım atmıştı. Snapdragon 8 Gen 1 Samsung’un 4nm süreci ile üretilirken, ısınma sorunlarına yol açmış ve enerji verimliliği düşük bulunmuştu. Daha sonra piyasaya sürülen Snapdragon 8+ Gen 1 modeli ise TSMC’nin 4nm süreci ile üretilmiş ve bu model, enerji verimliliğinde %30’luk bir artış sağlamıştı.

Yeni Snapdragon 8 Gen 3‘ün iki modelinin de aynı CPU kombinasyonunu kullanacağını biliyoruz. Ancak, üretim süreçlerinin farklı olması nedeniyle performans ve enerji verimliliği arasındaki farkları merakla bekliyoruz. Qualcomm, bu işlemciyi 2023 yılında Hawaii’de düzenlenecek Snapdragon Zirvesi’nde tanıtacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx