Murat Kurum İstanbul’un trafik çilesini bitirecek projelerini açıkladı: 10 yıl sonra metrobüs hattına gerek kalmayacak

AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın İstanbul Adayı Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması durumunda hayata geçireceği projeleri anlattı.

CNN Türk’te canlı yayına konuk olan Kurum, İstanbullunun ömründen de çalan trafik çilesini bitirecek projelerini duyurdu.

Metro temelli projelere ağırlık vereceklerini ifade eden Kurum, dört ayrı metro hattının müjdesini verdi.

Yenikapı-İncirli-Sefaköy; Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü; İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme ve Sultanbeyli-Kurtköy metro hattını yapacaklarını belirten Kurum, 10’uncu yılın sonunda metrobüs hattına gerek kalmayacağını söyledi.

“Raylı sistemleri ilk 5 yılda 2 katına çıkaracağız”

Bakan Kurum’un İstanbul trafiğini rahatlatacak projelerini paylaştığı açıklamalarından satır başları şöyle:

“İstanbullunun trafikte geçirdiği süre 64 dakika. Biz bunu 39 dakikaya düşüreceğiz. Bunların hepsi, bilimsel verilere dayalı bir şekilde bilim insanlarıyla çalışıldı. 3 ayda 180 bin konut deprem bölgesinde yapıldı. İsterseniz yaparsınız. Dertli iseniz yaparsınız. Biz bilim insanlarıyla bu çalışmaları aylardır yapıyoruz. Geleceği öngörerek yatırım yapmak zorundasınız. Metro çalışmalarına hafriyat dökerek bunu yapamazsınız. Yüzde 72 olan karayolunu azaltıp toplu ulaşım miktarını artırmalıyız. Ulaşım eğilimine baktığınızda Deniz yolu yüzde 2 seviyesinde, raylı sistem yüzde 26 karayolu 72. 2029 hedefimiz; yüzde 60 karayoluna düşürmek, raylı sistemi yüzde 37’ye çıkarmak deniz yolunu ise yüzde 3’e çıkarmak. 2034’te ise deniz yolunu iki katın çıkarmak ve raylı sistemi yüzde 48’e çıkarmak. Raylı sistemleri ilk 5 yılda 2 katına çıkaracağız. 2034’te 1004 km’ye çıkaracağız. Bunu yapabilmeniz için liyakatlı kadronuz olması lazım. Biz 79 bin personelle vermişiz, bu sayı 93 bin çıkmış. 53 bin kişi işe girmiş çıkmış. Bu insanların hepsi kötü mü? Siz bu insanları işten çıkarıyorsunuz.”

“10’uncu yılın sonunda metrobüs hattına gerek kalmayacak”

“İlk olarak Yenikapı-İncirli-Sefaköy metrosunu yapacağız. Burada hiç metro yok şu an. Böylelikle trafiği rahatlatacağız. İkinci olarak Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü metrosu yapacağız. Bu hatta da büyük bir beklenti var. TÜYAP’a kadar gidecek. Bu hatların entegresini de düşünüyoruz. Şu an 328 kilometre metro hattı var. Bunu ilk 5 yılda 2 katına çıkaracağız. Üçüncü olarak İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme metrosunu yapacağız. Metrobüste 800 bin İstanbullu seyahat ediyor. Bu bir çiledir. Bu hat metrobüse destek hattı. 10’uncu yılın sonunda metrobüs hattına gerek kalmayacak. Dördüncü olarak Sultanbeyli-Kurtköy metro hattını yapacağız.”

“Ben verdiğim sözleri tutan bir kişiyim”

“Raylı hattı 328’den 650 kilometreye çıkaracağız. Ben bu taahhüt ettiğim işleri yapamazsam bir daha İBB başkanlığına aday da olmak istemiyorum. Ben verdiğim sözleri tutan bir kişiyim. 3 ayda 180 bin konutun inşasına başladık. Biz milletimizin zor gününde yanında olduk. Dolayısıyla ainesi iştir kişinin lafına bakılmaz. Biz hep sözümüzü tuttuk. İlk 5 yolda trafikteki yoğunluğu azaltacağız, 2034’te ise İstanbul’da trafik gündem olmaktan çıkacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx