YouTube gençlerin daha az uyumasına neden oluyor

Yeni bir çalışma, YouTube’un gençlerin uykusunu olumsuz tarafta etkilediğini ortaya çıkardı. Çalışmaya nazaran; Netflix yahut klasik televizyon kanallarına nazaran YouTube gençlerin kâfi uyku almasını yüzde 24 azaltıyor.

Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yorganın altında uygulamalarda harcanan yarım saatin uykuya geçişte 13 dakikalık gecikmeye yol açtığını buldu. Tıpkı araştırma; yaşları 12 ila 18 ortasında değişen 700 gençten oluşan bir kümesi incelediğinde ise, yatmadan evvel tıpkı mühlet boyunca televizyon izleyenlerin ortalama dokuz dakika evvel yattığını öne sürdü.

Araştırmacılar, YouTube’un kısa görüntüleri, otomatik oynatma özelliği ve önerilen görüntüleri ile kullanıcıların denetimlerini kaybetmelerine neden olduğunu ve bunun da uykularını olumsuz etkilediğini söyledi.

Araştırmada, Instagram, Snapchat ve Spotify dahil olmak üzere incelenen başka altı uygulama ile kıyaslandığında YouTube’un gençlerin uyku nizamını daima ve olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

YÜZDE 98’İ YATARKEN KESİNLİKLE TELEFONA BAKIYOR

Çalışma, Güney Avustralya’nın Adelaide kentinde bulunan sekiz okulda gerçekleştirildi. Araştırmacılar, ebeveynleri araştırmaya dahil edilmeyi kabul eden 12 ila 19 yaş ortasındaki 711 genci inceledi. Gençler, yatmadan bir saat evvel, yatakta ne kadar müddet aygıt ve uygulamalarda vakit geçirdiklerini ve okul günleri ne kadar uyuduklarını bildirdiler.

Çocukların her biri aygıtlarda ve uygulamalarda geçirdikleri süreyi varsayım ederek bilgi verdiler. Sonuçlar, her birinin akşam 10 üzere yattığını, akşam 22:36’da ışıklarını kapattığını gösterdi. Verilen bilgilere nazaran; uykuya dalmaları da yaklaşık 30 dakika sürdü.

Hemen çabucak her genç (yüzde 98) yatmadan bir saat evvel telefon, dizüstü bilgisayar yahut televizyon üzere en az bir aygıt kullanırken, dörtte üçü de yatarken kullandığını bildirdi.

Yatarken kullanılan aygıtlarda en çok yüzde 98 kullanım oranıyla telefon öne çıkarken, onu dizüstü bilgisayarlar ve televizyon izledi.

YOUTUBE DAHA AZ UYUMALARINA NEDEN OLUYOR

Analiz, gençlerin yarısının oturum açarak kullandığı YouTube’un en tanınan üçüncü uygulama olmasına karşın, kullanıcıların bu platformda yatarken 25 dakikadan fazla vakit harcaması dikkat çekti.

En tanınan uygulama olarak öne çıkan Instagram, yatakta 17 dakika boyunca kullanılırken, Netflix’in ise yatmadan yaklaşık 17 dakika evvel kullanıldığı görüldü.

Yapılan çalışma sonunda ise sırf YouTube’un gençlerin uyku müddetlerini olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

SONSUZ İÇERİK SUNULUYOR

Bilim insanları sonuçları tuhaf olarak niteledi, zira teorik olarak YouTube, Netflix ve televizyon misal görülüyordu. Araştırmayı yöneten psikolog Dr Meg Pillion ve başkaları, çalışmada bunun aygıtların tabiatından kaynaklanabileceğini öne sürdüler:

“Hem Netflix hem de televizyon, kullanıcıların belli bir programı yahut sineması net bir başlangıç ve bitişle izlemeye karar verdikleri yapılandırılmış medya olarak düşünülebilir. Fakat YouTube neredeyse büsbütün aykırısı bir yapıya sahip, içerik sonsuz ve ne izlemeyi sevdiklerini öğrenen bir algoritma tarafından izleyiciye nazaran kişiselleştiriliyor.”

10 ŞAHISTAN 7’Sİ GEREĞİNCE UYUMUYOR

Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC), her gencin sekiz ila 10 saat uyuması gerektiğini söylüyor. Fakat bu yaşta daha geç yatıp daha geç kalkmaya başladıkları için kestirimlere nazaran her on şahıstan yedisi gereğince uyuyamıyor.

Önceki araştırmalar, uyumadan çabucak evvel bakılmaması gereken uygulamalardan biri olarak TikTok’u işaret etmişti. Sleep Junkie isimli uyku bilimi ve inceleme platformu tarafından 2.000 kişi üzerinde yürütülen ankette araştırmacılar, yatmadan evvel TikTok kullananların yüzde 79’unun gün boyunca kendilerini yorgun hissettiklerini söylemişti. Lakin yapılan yeni çalışmada gençlerin en sık kullandığı toplumsal medya platformlarından biri olan TikTok yer almadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.