Yeni MHK Lideri Sabri Çelik oldu!

Merkez Hakem Şurası’nın yeni lideri muhakkak oldu. TFF’den yapılan açıklamaya nazaran, yeni MHK Lideri’nin Sabri Çelik olduğu belirtildi.

Sabri Çelik başkanlığında oluşturulan Merkez Hakem Şurası şöyle:

1. SABRİ ÇELİK (BAŞKAN)

2. MURAT ILGAZ

3. AYNUR AYSUN AKAR

4. BAKİ TUNCAY AKKIN

5. AHMET İBANOĞLU

6. AYTEKİN DURMAZ

7. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU

8. İSMAİL KÖSE

9. BÜLENT GÖKÇÜ

Öte yandan TFF, yeni dönemde birinci sefer Hakem Atama Sistemi’ne geçileceğini açıkladı.

“Türkiye Futbol Federasyonu İdare Heyeti’nin, Hakemlik, Gözlemcilik ve Temsilcilik yapılarıyla ilgili çalışmalar kapsamında yeni dönemde uygulanmak üzere; Hakemlerimiz ve Gözlemcilerimizin ulusal ve milletlerarası rekabette daha düzgün düzeylere ulaşması hedefiyle aldığı kararlar şu haldedir:

1. Kamuoyunda sıklıkla bahsedilen ve İspanya ile Belçika’da kullanılan son teknolojiler de incelendikten sonra, TFF’ye ilişkin mevcut Futbol İdare Sistemi (FYS) yazılımı geliştirilerek bu dönemde birinci sefer yeni kuşak teknolojinin kullanılacağı Hakem Atama Sistemi’ne geçilecektir.

2. 2022-2023 dönemi ile birlikte, saha ve Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) takımları ayrılacaktır. Bu kapsamda VAR takımları, geçtiğimiz yıllardan bu yana devam eden VAR eğitimleriyle kazanılan IFAB sertifikasına sahip hakemlerden oluşturulacaktır.

Süregelen VAR sertifikası programları tamamlanıp, hakemler kâfi tecrübeyi kazanıncaya kadar ve gerek görülmesi halinde, UEFA’ya bağlı ülkelerdeki VAR sertifikasına sahip hakemlerden faydalanılacaktır.

3. Gözlemci atamalarında da, Hakemlik ve Gözlemcilik yapısına ait çalışmalar kapsamında yararlanılacak olan yeni kuşak teknoloji temeli ile desteklenmiş atama sistemi uygulanacak ve tekrar düzenlenen kriterlerle oluşturulan sayısal gözlemci raporu kullanılacaktır.

Spor Toto Muhteşem Lig’de, stadyumda vazifeli gözlemci dışında, ikinci bir gözlemci birinci sefer oluşturulacak Özel Gözlemci Odası’nda tek başına vazife yapacak ve böylelikle karşılaşmalarda ikinci gözlemci raporu düzenlenecektir.

Gözlemci raporları, UEFA Hakem Konvansiyonu gereği olarak kaydedilecek, saklanacak ve rastgele bir formda paylaşılmayacaktır.

4. Çalışmaları süren yeni hakem ve gözlemci klasman takımlarının, Dünya Kupası finalleri devrinde verilecek olan Muhteşem Lig’in devre ortasında oluşturulması hedeflenmektedir. Bu mühlete kadar, klasman değişimleri yapılmadan mevcut hakem ve gözlemci takımları ile devam edilmesine karar verilmiştir.

5. 2022-2023 Dönemi için memleketler arası tecrübesi olan yabancı bir hakem eğitmeni ile muahede kararı alınmıştır.

6. UEFA ile koordine olarak, Avrupa’nın kıymetli ligleriyle hakem değişim programı çalışmaları başlatılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Spor Toto Harika Lig’de misyon alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerimizin çalışma yapılacak Avrupa’nın kıymetli liglerinde vazife alması, bununla birlikte yeniden çalışma yapılacak Avrupa liglerinde misyon alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerin de tıpkı biçimde karşılıklılık temeliyle vazife alması kararlaştırılmıştır.

7. Mevcut hakem ve gözlemcilere uygulanan testler gözden geçirilmiş olup; gelişim ve seçici dikkat seviyesi, manaya ve kıymetlendirme, sürat ve aralık algılama, görüş açısı ve uyum, determinasyon, görsel seçicilik üzere testler içeren ek psikoteknik testlerin uygulanması için karar verilmiştir. Bu testler İstanbul Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilecektir.

8. Hakem ve gözlemcilerin, bilimsel bilgi ve kurallara nazaran belirlenmiş metotlarla performanslarını geliştirmek ve gelişimlerini ölçmek için bir üniversite ile iş birliği yapılması kararı alınmıştır.

9. Yeniden Temsilcilik sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TFF İdare Şurası, Hakemlik ve Gözlemcilik sisteminde kullanılacak yeni jenerasyon teknolojiyle birlikte, mevcut testlere ilaveten gelişim ve psikoteknik testler içeren testler kullanılarak, Temsilcilik yapısıyla ilgili eğitim çalışmalarına başlama kararı almıştır.

Kamuoyunun bilgilerine hürmetle sunarız.”

SABRİ ÇELİK KİMDİR?

Uzun yıllar 1. Lig’de hakemlik yapan 1959 doğumlu Sabri Çelik UEFA tertiplerinde birçok kez gözlemcilik vazifesini üstlendi. Asıl mesleği öğretmenlik olan Çelik daha evvel 2004-2005 ve 2019 yıllarında da MHK başkanlığı yaptı.

Sabri Çelik birebir vakitte eski MHK liderleri Bülent Yavuz ve Hilmi Ok periyotlarında konsey içinde yer aldı.

Çelik, Ferhat Gündoğdu’nun akabinde geçen dönemin sonunda süreksiz mühlet ile MHK başkanlığı vazifesini de yürütmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.