YAŞ kararları açıklandı: Genelkurmay Lideri’nin mühleti uzatıldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YAŞ kararlarını açıkladı:

Yüksek Askeri Şura’da, 30 Ağustos 2022’den geçerli olmak üzere 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi.

Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler’in vazife mühleti bir sene uzatıldı. 38 general ve amiral emekliye sevk edildi. Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.

Donanma Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, Muharip Hava Kuvveti Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

TOPLANTI SONA ERDİ

Yüksek Askeri Şura, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir üst rütbeye terfi edecek yahut emekliye sevk edilecek general ve amirallerin belirleneceği YAŞ toplantısı öncesi Anıtkabir’i ziyaret etti.

Erdoğan, Aslanlı Yol’da beraberinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ile yürüdü. Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan Erdoğan, hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde beraberindeki heyetle Misak-ı Ulusal Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk; Yüksek Askeri Şura üyeleri olarak 2022 yılı toplantısı vesilesiyle huzurunda bulunuyoruz. Zat-ı alinizi ve kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor, şura toplantımızın hayırlara vesilem olmasını diliyorum. Bizlere emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti, sıcak çatışmaların yaşandığı kritik bir devirde bölgesinin istikrar ve itimat abidesi olarak yükselişini sürdürmektedir. Kahraman ordumuz, vazife şuuru, disiplini, her alanda daha da artan caydırıcılığı ve demokratik unsurlara sadakati ile milletimiz itimat aşılamaktadır. Terörle çabadan sonu ötesi operasyonlara kadar farklı cephelerde elde edilen üstün muvaffakiyetler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü, aktifliği ve yeteneklerini açıkça ortaya koymaktadır. Ruhun şad olsun” 

GÖREV MÜDDETİYLE İLGİLİ KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Genelkurmay Başkanlığı vazife müddetinin birer yıllık mühletlerle Cumhurbaşkanınca yaş haddine kadar uzatabilmesine imkan tanıyan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararnameyle Genelkurmay Başkanlığı misyon müddetiyle ilgili değişikliğe gidildi.

Buna nazaran, Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Yordamlarına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin “Subaylığa nasıp, terfi ve atama” başlıklı 9. hususunun “Genelkurmay Lideri, orgeneral-oramiraller ortasından atanır. Genelkurmay Liderinin misyon mühleti 4 yıldır. Misyondaki kalış müddetinin tespitinde, atanmış bulunduğu yılın 30 Ağustos tarihi temel alınır” fıkrasına “Bu müddet, birer yıllık müddetlerle Cumhurbaşkanınca yaş haddine kadar uzatılabilir.” cümlesi eklendi.

NEBATİ VE ÖZER BİRİNCİ KERE YER ALDI

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ve Ulusal Eğitim Bakanı Özer ile geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Avsever Şûra’da birinci kere yer aldı. 

KAYNAK: SABAH

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.