Vize mağduriyetine Bakan Çavuşoğlu’ndan karşılık: “Bu, bu türlü gitmez’

Batı ülkelerinde son devirde yaşanan vize aksaklıklarının giderilmesi için Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Başta ABD ve AB ülkeleri nezdinde vize sıkıntısını çözmek için teşebbüsler başlatılırken, gelecek ay Batılı büyükelçilerin Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek gerekli ihtarların yapılacağı açıklandı.

Hürriyet’ten Selçuk Böke’nin haberine nazaran, Ankara’da diplomasi muhabirleriyle bir ortaya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, vize sorunu ve dış siyasetteki aktüel gelişmelere ait değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, özetle şunları söyledi:

Tatilde olan büyükelçiler vardı, onların dönmesini bekliyoruz. Bu ay içinde New York BM Genel Şurası sonrasında olur. Birtakım ülkeler vize sürecini hızlandırmaya başladılar. Kimi ülkelerde meseleler devam ediyor. Vize mağduriyetlerine ait ABD, Almanya dahil öbür birçok ülkeyle ilgili çeşitli örnekler var. İş insanlarımız var, hekimlerimiz var…

“ARTIK ÇÖZÜLMESİ GEREK”

Şimdi bir fuar var, oraya gidiyorsunuz davetlisiniz, başvuruyu yaparken de söylüyorsunuz bu fuara gideceğim diye, fuar tarihinin sonrasına randevu veriyorlar. Olacak iş değil. Bir değerli akademisyenimiz, bazen hekim olabiliyor, bazen tarihçi, rastgele biri de olabilir, bir sempozyuma, bir foruma, bir konferansa davet ediliyor, randevu tarihi o konferansın sonrasına veriliyor. Gitme sebebi de aşikâr. Bu kadar açık, absürt örnekler var. Bunu bir nizama sokmamız lazım. Bu bu türlü gitmez. ABD yeniden hızlandırdı son vakitlerde gelen bilgilere nazaran, lakin hala yetersiz ve bunun artık çözülmesi gerekiyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.