Üreticiler sarımsak fiyatlarının artacağına işaret ettiler

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetişen ve kalitesi ile dünyaya ismini duyuran Taşköprü sarımsağı, hasat devrinin başlaması ile birlikte satışa sunuldu. Birinci sefer Taşköprü’de kurulan toptan sarımsak pazarında Taşköprü sarımsağı satışa sunuldu. Taşköprü sarımsağı dönemin birinci pazarında 20 lira ile 39 lira ortasında alıcı buldu.

Yıllardır sarımsak üreticiliği yaptığını söyleyen Cengiz Durgut isimli vatandaşlar başlangıç fiyatından mutlu olduklarını tabir ederek, “Taşköprü sarımsağımızın bu yılki birinci mahsulü pazara indi. İçerisinde selenyum üzere katkı hususları bulunmaktadır. Fiyatlar bugün 20-39 TL ortasında satılıyor. Başlangıç olarak güzel” dedi.

“FİYATLARIN YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ”

Sarımsak üreticiliği ve tüccarlığı yapan teşebbüsçü Mehmet Tomar ise “2022 yılı Taşköprü sarımsak döneminin Taşköprümüze ve memleketimize iyi olmasını diliyorum. Bu sene hava kurallarından ötürü sarımsak rekolteleri bir ölçü düştü. Bu sebeple fiyatlarımız yüksek başlamıştır. Fiyatlarımız şu anda 20 lira ile en uygun eserimiz 39 liraya toptan fiyatına satılmıştır. Fiyatların sarımsaklar biraz daha kuruduktan sonra yükselmesini bekliyoruz. Sarımsak dönemin hepimize güzel olmasını diliyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.