TZOB, artan maliyetleri hatırlatarak uyardı: Süt fiyatları daha da artacak

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, süt üreticilerinin yaşadığı meseleleri gündeme getirdi. Bayraktar, Ulusal Süt Konseyi’nin (USK), 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını litrede brüt 7,5 TL olarak belirlediğini hatırlatarak, “Bugün prestijiyle üreticilerimizin eline kesintiler çıktıktan sonra ortalama 7 lira geçiyor. Birtakım yerlerde ise bu fiyatın da altında çiğ süt satılıyor” dedi.

‘Süt üretiminde maliyetler arttı’

Süt üretiminde maliyetlerin arttığına dikkati çeken Bayraktar, “Bugün parite, beklentimiz olan 1,5 düzeylerinden çok uzakta, 1 civarındadır. Üreticimiz bir kilogram süt satarak fakat bir kilogram yem alabilmektedir. Bu durum sürdürülebilir değildir” diye konuştu.

Artan maliyet nedeniyle çiftçilerin önünü göremediğini belirten Bayraktar, “Yetkililerin ‘süt fiyatları artırıldığında yem fiyatları da artıyor, bu yüzden süt fiyatlarında artışa gitmeyeceğiz’ halinde telaffuzları bulunuyor. Bu münasebetle nereye kadar süt fiyatları artırılmayacaktır? Krize giren süt işletmeleri nasıl ayağa kaldırılacaktır? Azalan üretim nasıl artırılacaktır” diye sordu.

‘Süt krizi yaşanabilir’

Sektörde yaşanan sıkıntıların Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine de yansıdığını söyleyen Bayraktar, önümüzdeki günlerde süt krizinin yaşanabileceğini tabir etti. Bayraktar, kelamlarına şöyle devam etti:

“Sanayiciler çiğ süt bulmakta, marketler ise süt ve süt eserlerini satmakta düşünce yaşıyor. Hem üretim hem de talep ayağındaki daralma, kesimdeki önemli sorunu gözler önüne seriyor. Asıl sorun talep ayağındaki daralma ortadan kalkınca yaşanacaktır. İşte o vakit artan talebi karşılayacak kâfi eser bulunamayacak, tüketiciler çok yüksek fiyatlardan süt ve süt eserleri tüketmek zorunda kalacaktır. Buna yönelik hazırlıklı olmak zorundayız.”

‘Üretici damızlıkları kesiyor’

Girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin damızlıkları kısma gönderdiğini belirten Bayraktar, bu artışların üretime ve tüketime muhtemel yıkıcı tesirlerini azaltmaya yönelik her türlü önlemin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Bayraktar, “Üreticilerimiz ellerinde tuttukları hayvanlarına ise ‘daha az yem, daha az süt’ diyerek verdikleri fabrika yemini azalttılar, hayvanlarını istikrarlı beslemekten vazgeçtiler. Asıl tehlike de işte burada başladı. İstikrarsız beslenmeye bağlı olarak damızlık hayvanlarda besleme hastalıkları ve üremeye yönelik meseleler artmaya başladı. Yani damızlıklar bir bir elden gidiyor, elde kalanlar ise damızlık vasfını kaybediyor” diye konuştu.

Süt sorunu nasıl çözülür?

Damızlıkların bölümünün ilerde yeni sıkıntılar yaratacağı konusunda ikazda bulunan Bayraktar, tedbir alma daveti yaptı. Bayraktar, süt sorunun tahlili için şu tekliflerde bulundu:

“Önceliğimiz damızlık hayvan bölümlerinin durdurulması, yem başta olmak üzere girdilerdeki fiyat artışlarına yönelik tesirli önlemlerin hayata geçirilmesi, üreticilere sürdürülebilir gelir sağlanması, tüketiciye ise ulaşılabilir fiyattan besin sağlayacak siyasetleri hayata geçirmek olmalıdır. Üretimin devam etmesi için ya çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatlarını düşürmeye ve denetim etmeye yönelik önlemler alınmalıdır. Çiğ süt takviyesi artırılmalı, ödemeler erkene çekilmelidir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.