Türk asıllı Alman milletvekili Serap Güler: ‘Siyasette faal değiliz’

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Kuzey Ren Vestfalya Milletvekili olan Türk asıllı Serap Güler, Türk kökenli bireylerin Alman siyasetinde etkin olmadığını belirterek durumu eleştirirken koalisyon hükümetinin vaatleri gerçekleştirme konusunda başarısız olduğunu söyledi.

Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Serap Güler, şunları söyledi:

– Almanya ve Türkiye ortasındaki münasebetler hakkında niyetleriniz neler? Partinizin tavrı nedir?

Almanya-Türkiye bağını, yalnızca iki ülke açısından değil Avrupa siyaseti açısından çok değerli buluyorum. Bilhassa 60 yıl evvel Türkiye ve Almanya ortasında imzalanan iş göçü muahedesi, iki ülke ortasındaki ekonomik ve kültürel bağları olumlu istikamette güçlendirdi. Partimizle bir arada bu bağları daha da güçlendirmek ve toplumumuzdaki sorunları gidermek ismine çalışmalarımıza devam ediyoruz.

– Partinizin göç konusundaki tavrı nedir?

Partimize Almanya’da bu bahiste çok büyük bir önyargı var. Fakat partimiz göç konusunda elinden geldiği kadar katkı sağlamaktan uzak durmuyor. Geçtiğimiz günlerde parti içi çalışma kümemizde Almanya’da eksik olan işgüçü hakkında yapılabilecek mümkün tahliller üzerine değerlendirmelerde bulunduk.

– Eyaletinizdeki yeni hükümette göçmen kökenli bakanlarının olmamasını nasıl yorumluyorsunuz?

Göçmen kökenli insanların siyasette faal olmaları toplumumuz ve ülke geleceği için çok değerli. Eyaletimizde göçmen kökenli siyasetçilerin olmaması, partimizin ve eyalet liderimizin göç ve ahenk konusuna paha vermedikleri manasına gelmez. Bilhassa eyalet liderimiz Heindrik Wüst, Türk toplumu ve göçmenlerin toplumdaki külfetleri dinleyen, bunun için tahlil üretmekten çekinmeyen siyasetçilerin başında. Göç konusunda ona olan itimadımız sonsuz.

– Türk toplumunun Alman siyasetinde faal olduğu ve gerçek temsil edildiğini düşünüyor musunuz?

Türk kökenli beşerler Alman siyasetinde çok etkin değil. Bugüne kadar birçok siyasetçi Türk toplumunu Alman siyasetinde temsil etti. Başarılı ve başarısız, hepsine hürmetim sonsuz. Ben de Türk kökenli bayan bir milletvekili olarak elimden geldiğince gelecek yıllarda Türk toplumunu ve göçmen kökenli insanları Alman siyasetinde gerçek bir biçimde temsil edip, toplumumuza katkı sağlamak için elimden geldiğince efor göstereceğim.

– Yeni koalisyon hükümetinin ikili vatandaşlık yasa tasarısı hakkında niyetleriniz neler?

Koalisyon hükümeti, vaatler ve tasarılar açısından çok başarılı lakin bu vaatleri ve tasarıları gerçekleştirme konusunda maalesef başarısız.

– Geçtiğimiz günlerde Ukrayna ziyaretinde bulundunuz. İzlenimleriniz ne tarafta oldu? Hükümetin tavrı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ukrayna’daki insanların savaştan ruhsal olarak nasıl etkilendiklerini; meskenleri bombalanan, yakınları kaybeden insanların nasıl bir büyük acı yaşadıklarını ve yüz binlerce insanın savaştan ötürü nasıl telaş içinde olduklarını bu ziyaretimiz sırasında hissettik. Hükümetin Ukrayna siyasetlerinde daha net hal alması gerektiğini düşünüyorum.

– Türkiye ve Almanya’daki Türk toplumuna ne demek istersiniz?

Son yıllarda demokrasinin eksik olduğu ve ikinci plana atıldığı ülkelerde ne cins düşünceler çıktığını görüyoruz. Bu yüzden demokratik pahalara daha çok sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum.

ALMANYA’DA DOĞDU

“Ailem yıllar evvel çalışmak için Türkiye’den Almanya’ya gelmiş. Ben burada doğdum. Onların verdiği çaba ve emek, benim siyasete girmeme yol açtı. 2007’de Duisburg-Essen Üniver-sitesi’nde Alman Lisanı ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra siyaset serüvenime Eyalet Bakanlığı’nda başladım. Şu an Alman Meclisi’nde devam ediyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.