TCMB’den bankalara tahvil düzenlemeleriyle ilgili mektup

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankalara bir yazı gönderdi.

Bankacıların anlatımlarına nazaran, TCMB; mecburî karşılık ve kredi karşılığı tahvil düzenlemesinde cezai kural olarak yer alan 3 katı kadar dolar cinsi mevduat tutulmasının bankalar için bir seçenek olamayacağını, bankaların menkul değer tesisini yerine getirmelerinin gerekli olduğunu bildirdi.

Seçenek değil, mecburilik vurgusu

Reuters’te yer alan haberi nazaran, TCMB bankalara bugün gönderdiği bir yazıda, “Özet olarak düzenlemede yer alan yaptırıma ait kararlar bankalar için bir seçenek değildir. Düzenleme kapsamında bankaların menkul değer tesisini yerine getirmeleri gerekmektedir.” dedi.

Menkul değerlerin müddetinde tesis edilmemesinin karşılığı hatırlatıldı

Menkul değerlerin müddetinde tesis edilmemesi yahut eksik tesis edilmesi halinde, eksik fiyatın üç katı kadar dolar cinsinden mevduatın yaptırım olarak tesis edilmesinin karara bağlandığını belirten TCMB bunun bir seçenek olarak kabul edilmeyeceğini bankalara iletti.

TCMB yazısında “Aynı hususun 5. fıkrasında yükümlülüklerini daima olarak yerine getirmeyen bankalar hakkında gerekli idari önlemlerin alınacağı belirtilmektedir. Üstte söz edilen yaptırıma bir bankanın birden fazla sefer mevzu olması, yükümlülükleri daima olarak yerine getirmeme olarak değerlendirilebilecektir.” sözü yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.