Taban fiyatta orta artırım formülü masada

Rekor enflasyona karşı oluşan reaksiyon, hükümeti zorluyor. Her yıl aralık ayında belirlenen taban fiyat için bu yıl emekli ve memurlara uygulanan temmuz artırımı ile bir arada orta artırım yapılması gündemde. Sayılar netleşmeye başladı.

Her yıl bir defa belirlenen minimum fiyatın bu yıl orta artırım ile ikinci kere artırılması gündemde. Minimum fiyata, memur ve emeklilere yapılacak temmuz artırımı paralelinde ‘enflasyon farkı’ ödenmesinin masada olduğu belirtildi

VATANDAŞ EZİLİYOR

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MYK Toplantısı sonrası gündeme ait açıklamalarda bulunurken, gazetecilerden gelen ‘Asgari fiyata orta artırım yapılacak mı’ sorusuna yanıt verdi. Çelik, minimum fiyat 2022, emekli ve memur artırımı konusunda yaptığı açıklamada minimum ücretliyi umutlandıran şu sözleri kullandı: “Emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve kıymetlendiriyoruz. Vatandaşımızın ezilmemesi için stratejiler üretiyoruz. Onların zamanlaması içeriklendirilmesi için erken. Onlar olgunlaştığı vakit bizdeki bilgileri paylaşırız.”

YÜZDE 31 ARTIRIM CEPTE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı enflasyon sayılarını açıkladı. Buna nazaran 4 aylık enflasyon oranı yüzde 31.71 olarak dikkat çekti. Bu sayıyla bir arada emekli artırımı için şimdiden yüzde 31.71 artırım oranı katılaşmış oldu. Yani bundan sonraki 2 ayda enflasyon sıfır çıksa bile SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu sayısı maaşlarına yansımış bir formda görecek. Merkez Bankası mayıs ayı Piyasa İştirakçileri Anketi’ne nazaran mayıs enflasyon beklentisi yüzde 3.97 olurken, haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 2.97 oldu. Bu sayıların gerçekleşmesi durumunda temmuz artırımı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 41 olacak.

Çalışmalar var

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, memur ve memur emeklilerine enflasyon farkının ödeneceğini, emeklilerin ise 6 aylık enflasyon oranında artırım alacaklarını hatırlattı. Alım, haziran ayı enflasyon sayılarının açıklanmasıyla birlikte çalışmaya ait yol haritasını belirleyeceklerini söz etti.

5.997 Liraya yükselir

Minimum fiyata bir yılda birden fazla artırım gelebilmesi için yasa çıkarılması gerekmediği belirtiliyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda ‘Enflasyon farkı’ formülü gündemdeki sıcaklığını artıracak. Mevcut durumda net minimum fiyat 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Şayet beklenen 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse taban fiyat temmuz artırımı ile birlikte 5.997,30 TL düzeyine yükselecek. Fakat temmuz artırımı gerçekleşirse; aralık ayındaki Minimum Fiyat Tespit Kurulu toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon dikkate alınacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.