Suriyelilerden davet: Korkmayın, meskeninize dönün

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeyinde ülkenin güvenliği tehdit eden PKK/YPG terör örgütüne karşı beşinci operasyonu yapmaya hazırlanıyor. Tel Rıfat ve Münbiç’e yapılacak askeri operasyon ile de yaratılan inançlı ortam sayesinde Suriyelilerin konutuna dönmesi sağlanacak. TSK ve Suriye Ulusal Ordusu operasyon için hazırlanmaya devam ederken 2018 yılında Zeytin Kısmı Harekatı ile teröristlerden temizlenen Afrin’e PKK/YPG işgalindeki bölgelerden kaçan Kürtler gelmeye devam ediyor.

Zeytin Kolu Harekatı sırasında PKK/YPG terör örgütü tarafından zorla Şehba kampına götürülen on binlerce sivilden biri olan Mehmet Horo İzzettin ve eşi Resmiye Halil İzzettin, 4 yıl sonra Afrin Şera Beldesinde bulunan Serincek köyündeki meskenlerine geri döndü. Meskenlerine, vatanlarına dönmenin memnunluğunu yaşayan çift, “20 gün evvel köyümüze döndük. 4 yıl boyunca çok büyük rezillikler çektik. Şehba kampında çoğunluğunu Afrinlilerin oluşturduğu 60 bine yakın sivil var. Kim, ‘Biz Şehba Kampında mutluyuz’ diyorsa palavra söylüyor. Endişeden söylüyor. Afrin bizim Afrin’imiz. Afrinliler konutunuza dönün PKK/YPG’lilerin size anlattığı her şey yalan” diye konuştu.

“KORKMAYIN, KONUTUNUZA DÖNÜN”

Zeytin Kolu Harekatı sırasında PKK/YPG terör örgütü militanları birinci evvel köylerde yaşayan on binlerce sivili zorla Afrin kent Merkezine götürerek canlı kalkan olarak kullanmıştı. Afrin kent merkezini de elinde tutamayacağını anlayan teröristler sivillerin büyük bir kısmını palavra ve tehditle Şehba bölgesinde bulunan kamplara götürmüştü. Bugüne kadar terör örgütünün elinden kurtulan binlerce sivil Afrin’deki köylerine geri dönmeyi başardı.

2018 yılında Afrin’den çıkmak zorunda kalanlardan biri olan Mehmet Horo İzzettin, yıllar sonra köyüne dönmeye karar verdi. 4 yıl boyunca çok büyük acılar çektiklerini söyleyen İzzettin şöyle konuştu:

“2018 yılında PKK/YPG’liler bizi buradan korkutup kaçırdı. Birinci evvel Şehba kampına gittik yıllarca orada yaşadık. Çok çok güç bir süreçti. Orada yapamadık. Bir mühlet Halep’e geçtik. İşimiz yok gücümüz yok. Halep’te de yaşayamadık. Afin hayalimizden çıkmıyordu. Köyümüz meskenimiz cennet üzereydi. Buranın hasretiyle yanıp tutuşuyorduk. Köyde kalan komşularımız ile konuştuk.

Onlar her şeyin çok hoş olduğunu söyledi. Konutumuza geri dönebileceğimizi söyledi. Biz de geri dönmeye karar verdik. Kaçakçılara 500 dolar para ödedik. Evvel Münbiç’te bekledik. Güçlü bir seyahatten sonra köyümüze geldik. Artık çok memnunuz. Keyfimiz yerinde. Konutumuza, zeytin ağaçlarımıza, Afrin’imize kavuştuk. Burası bizim toprağımız. Konutunu, yurdunu bırakmış Şehba’da, Halep’te kadar giden tüm halkımıza selam gönderiyorum. Biz o kabustan selametle çıktık. Korkmayın gelin, meskeninize dönün. Afrin bizim Afrin’imiz”

TERÖR ÖRGÜTÜ SİVİLLERİ KORKUTUYOR

PKK/YPG’nin Şehba’da yaşayan Afrinlileri korkuttuğunu söyleyen Resmiye Halil İzzettin de, “Biz balık sudan çıktığında nasıl nefessiz kalır boğulursa biz de buradan ayrıldığımızda birebir şeyi yaşadık. Boğulduk, nefessiz kaldık. Şehba kampında yaşamak çok zordu. Kim Şehba kampı hoş diyorsa. Yaln söylüyor, endişeden söylüyor” dedi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / UĞUR YILDIRIM

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.