Sudan Egemenlik Kurulu duyurdu: İktidarı büsbütün sivillere bırakacağız

Sudan Egemenlik Kurulu Lider Yardımcısı ve Süratli Dayanak Kuvvetleri Kumandanı General Muhammed Hamdan Dagalu, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin, birliğini, güvenliğini ve toplumsal dokusunu tehdit eden, çağdaş tarihindeki en tehlikeli krizlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, kabile çatışmalarının ülke geneline yayılmasının, yükselen kin ve ırkçılık seslerinin kaçınılmaz olarak ülkeyi çöküşe götüreceğini, bu duruma sessiz kalmayacaklarının tabir etti.

Hamdan Dagalu, ülkedeki siyasi, devrimci ve toplumsal güçler ile tüm vatanseverleri birleşmeye, ülkenin karşı karşıya olduğu tehlikelere dikkat etmeye, Sudan’daki krizlerde acil ve tesirli siyasi tahlillere ulaşmak için aklın sesine kulak vermeye çağırarak, ülkenin güneydoğusundaki Mavi Nil ve batıdaki Darfur bölgelerinde, Sudan‘ın doğusunda ve başşehir Hartum’da, ülkenin her yerinde haksız yere öldürülen herkes için keder duyduğunu lisana getirdi.

‘ÜLKENİN İSTİKRARINI ZEDELEYEN BİR İKTİDARA TUTUNMAYACAĞIZ’

Dagalu, Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan‘ın 4 Temmuz’daki konuşması ile ilgili olarak şunları kaydetti:

“Samimi bir niyetle, tek grup ruhuyla, daima istişare yoluyla birlikte formüle ettiğimiz bu kararları ülkedeki krize tahlil olarak sunduk. Vatandaşlarımızın kanını akıtan ve ülkenin istikrarını zedeleyen bir iktidara tutunmayacağız. Bu sebeple devrimci güçler ve ulusal siyasi güçlerle, askeri müdahale olmaksızın müzakere etmeye, birbirleriyle anlaşmak için onlara fırsat vermeye, iktidarı büsbütün sivillere bırakmaya ve nizamlı kuvvetler olarak anayasa ve kanunlarda belirtilen vazifelerimizi yerine getirmeye karar verdik. Bu noktadan hareketle, tüm devrimci ve siyasi güçleri, geçiş periyodu kurumlarının oluşmasını sağlayacak acil tahliller için uzlaşmaya çağırıyorum. Ülkemizi güvenliğe kavuşturmak ve karşılaşabileceği her türlü zorluğu aşmak için elimden geleni yapacağım.”

‘DARFUR’DAKİ EZALAR KARŞISINDA ŞOK OLDUM’

Dagalu, “Geçen haftalarda Darfur’daydım ve tekrar oraya döneceğim. Savaş yıllarının bıraktığı yıkımın boyutu, bölgenin bileşenleri ortasındaki çatışmalar ve uyuşmazlıklar, yoksulluğun yayılması, makus hizmetler ve devletin yokluğu karşısında şok oldum. Bu nedenle, ülkemizin her karışını güvenlik ve istikrara kavuşturmak, ırkçılık ve nefret telaffuzuna kesin olarak son vermek için başlattığımız çalışmaya öbür yoldaşlarımla birlikte devam edeceğim” değerlendirmesini yaptı.

Dagalu ayrıyeten, Aralık (2018) ihtilalinin gayelerini korumak için çalışma ile özgür ve adil bir seçimle sonuçlanacak geçiş periyodunu ve demokratik dönüşümü muhafaza taahhütlerine bağlı kalacaklarını belirterek, askeri ve güvenlik hususlarında ıslahat yapmak, Sudan’ın çeşitliliğini yansıtan, ülkenin güvenliğini ve egemenliğini koruyan tek bir profesyonel orduya ulaşmak için ve silahlı kümelerle imzalanan Cuba Barış Anlaşması‘nı uygulamak için çalışacağını kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.