Son dakika: Erdoğan’dan net mesaj: Sivil anayasa olmadan tartışmalar bitmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Anayasa Mahkemimizin 60. yaşını tebrik ediyorum. Sadece devleti değil bireyden başlayarak tüm toplumu ayakta tutan temel direk yine adalettir. Adalet tüm insanlığın ortak arayışı, ortak değeridir. Toplumda ve devette her işin başı adalettir. Devlet, hukuk, siyaset arasındaki zincirleme ilişkinin ilk ve son halkası adalettir. Adaletin olmadığı yerde huzur olmaz. Türkiye, özellikle son 20 yılda gerçekleştirdiği demokrasi ve kalkınma atılımları sayesinde hamdolsun kendini bu ateş çemberinin dışında tutmayı başarmıştır. Halkımıza eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik üzerinde yükselme sözüne daima sadık kaldık. Cumhuriyet tarihinin en büyük reformanlarını gerçekleştirdik. 

Son yıllarda karşılaştığımız onca badireye rağmen yargıya güven giderek yükseliyor. Türk demokrasisini birinci sınıf demokrasi haline getirmek için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Anayasal maddelerden oluşsa da her birinin aynı zamanda ruhu vardır. 1982 anayasası ile ilgili en kapsamlı en köklü değişiklikleri biz yaptık, ama vesayetçi ruhu tamamen ortadan kaldıramadık. Her tartışmayla birlikte Türkiye’nin demokratik ve kuşatıcı anayasaya olan ihtiyacını çok daha iyi kavrıyoruz. Milletimizin iradesine pranga vuran bu meseleyi çözmek siyaset kurumunun öncelikli görevidir. 

Ülkemizin siyaset müessesesinin, milletimizi ve yargımızı darbe anayasası kamburundan muhakkak kurtaracağına inanıyorum. Geçtiğimiz yıl bir çağrı yapmış ve kendi hazırlıklarımızı da tamamlamıştık. 2023 seçimleri sonrası Türkiye bu meselesini de çözecek. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.