Son dakika: Bakan Akar’dan Rus limanlarındaki gemiler hakkında flaş açıklama!

Rusya-Ukrayna savaşı uluslararası ticarette aksamalara neden oluyor. Bu kapsamda Türk gemilerinin Karadeniz’deki Rus limanlarında mahsur kaldığı duyurulmuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile yaptığı görüşmede, Putin’e başta ayçiçeği yağı ve buğday olmak üzere gıda maddesi taşıyan 30 Türk gemisinin Azak denizinden çıkışına izin verilmesi isteğini ilettiğini, Putin’in de gerekli talimatı vereceği yanıtını verdiğini aktardığı belirtilmişti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan gemilerin gelişiyle ilgili önemli bir açıklama geldi.

436643

“EN KISA ZAMANDA GELECEKLER”

Milli Savunma Bakanı Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesine yönelik soru üzerine şöyle konuştu:

“Sayın Şoygu ile olumlu, yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Birinci konu genel anlamda ateşkesin bir an önce gerçekleştirilmesi, barış ve huzurun gelmesi, diğer taraftan da Türkiye’nin Ukrayna’daki iki uçağının güvenliği” dedi. Rus limanlarında bekletilen gemilere de değinen Akar, “Onların da bir an önce daha önce planlandığı şekliyle güvenli bir şekilde Türkiye’ye gönderilmesi, gelmesi. Önümüzdeki saatlerde, günlerde bu konularda olumlu gelişmeler bekliyoruz” diye konuştu.

Söz konusu gemilerin Türkiye’ye gelirken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının refakatinde olup olmayacağına yönelik soruya Akar, “Bu aşamada buna gerek yok. Ticaret gemilerinin gelmesi konusunda gerekli güvenliği Rusya tarafı sağlayacak.” karşılığını verdi.

Hulusi Akar, “Bir takvim var mı?” sorusunu “Mümkün olan en erken zamanda.” diye yanıtladı.

Gemilerin sayısına yönelik soru üzerine de Akar, “Ticari olarak daha önce anlaşması yapılan bir miktar gemi var. Onun dışında hem Rus hem Ukrayna limanlarında Türk bandralı gemiler var. Onlar Rus limanlarındakilerle ilgileniyorlar. O konuda gayet yapıcı, olumlu cevaplar aldık.” dedi. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.