Seçim sonrası protesto: Macron’a domates yağmuru

Emmanuel Macron, tekrar cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk resmi ziyaretini Fransa yakınlarındaki Cergy komününe düzenledi.

Elysée, bugün sabah saatlerinde Emmanuel Macron’un Val-d’Oise bölgesindeki komüne ziyaret düzenleyeceğini duyurdu. 24 Nisan’da cumhurbaşkanlığı yarışında Marine Le Pen‘i yenerek tekrar devlet başkanı seçilen Macron, bölge sakinleriyle sohbet ettiği sırada domates yağmuruna tutuldu.

Güvenlik görevlileri, Macron’un kafasına bir şemsiye tutarak atılan domateslerin değmesine engel oldu ve cumhurbaşkanını hızla bölgeden uzaklaştırdı.

‘Hoş karşılamanız için teşekkürler’

Domates hadiseli Cergy ziyaretinden sonra Emmanuel Macron resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hoş karşılamanız için teşekkürler Cergy! Yönetimim boyunca semtlerimiz için hazırda olacağım. Yanınızdayım!” ifadelerini kullandı.

Tweetin içinde yer verdiği videodaysa, medyaya düşen domates fırlatma videosunun aksine halk, heyecanlı ve sevgi dolu gözlerle Macron’un videolarını çekerken görülüyor.

Seçildikten sonra halk sokağa döküldü

24 Nisan’da Emmanuel Macron’un yüzde 58 oy oranıyla Rassemblement national (RN) partisinin lideri Marine Le Pen’i yenmesinin ardından Paris’te kendilerini “faşist karşıtı” olarak adlandıran yüzlerce kişi Republique Meydanı’nda toplanmıştı.

Eylemciler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı sloganlar atmış, polis göstericilere müdahale etmişti.

Rennes’de valiliğin gösteri yasağına rağmen şehir merkezinde toplanan yaklaşık 250 eylemci, birçok çöp bidonunu ateşe vermişti. Polis, göstericilere karşı biber gazı kullanmıştı.

Ni Macron ni Le Pen*

İlk turdan çıkan sonuçlardan mutsuz olan üniversite öğrencileri, geçen hafta Fransa’nın köklü üniversitesi Sorbonne’u işgal ederek “Ne Macron ne Le Pen” sloganları atmış, iki adayı da cumhurbaşkanı olarak görmek istemediklerini ifade etmişlerdi.

Öğrenciler, polislerin göz yaşartıcı bombalarıyla dağıtılmış olsa da yapılan bu protesto, başka bölgelerde de eylemler yapılmasına yol açmıştı.

*Fransızca: Ne Macron ne Le Pen

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.