Sarıgül’den konut krizine dikkat çeken tahlil

Türkiye Değişim Partisi Genel Lideri Mustafa Sarıgül, yaşanan konut krizine ait “Ofis, iş yeri, AVM’lerin gerekli imar değişikliği yapılarak konut olarak satılmaları sağlansın. Ofis, iş yeri, AVM olarak kullanılmak üzere ruhsat alan ve hala imali devam eden projeler de gerekli imar değişikliği yapılarak konuta çevrilsin” dedi.

Türkiye Değişim Partisi Genel Lideri Mustafa Sarıgül, yaşanan konut meselesine ait basın açıklaması yaptı.

“OFİS, İŞ YERİ VE AVM’LER KONUTA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN”

Konut probleminin toplumsal ve toplumsal huzuru bozacak bir hal aldığını söyleyen Sarıgül, şunları söyledi;

*Toplumun huzur ve refahı için devletin konut piyasasında toplumsal adaleti sağlayabilecek tedbirleri alması gerekiyor. Türkiye Değişim Partisi konut ve barınma hakkını insanlık hakkı olarak gören bir partidir.

*Yetkilileri aşağıdaki tekliflerimizi dikkate almaya ve acil tahlil bulmaya çağırıyoruz. Konuttan çalışma, meskenden alışveriş ve iktisattaki ıstıraplar nedeniyle birçok işyeri ve AVM’nin boş kaldığı, tam dolmadığı, kiracı bulamadığı, gözüküyor.

*Ofis, işyeri, AVM’lerin gerekli imar değişikliği yapılarak konut olarak satılmaları sağlansın. Ofis, iş yeri, AVM olarak kullanılmak üzere ruhsat alan ve hala üretimi devam eden projeler de gerekli imar değişikliği yapılarak konuta çevrilsin.

*Bunun için TOKİ, büyükşehirlerin etraflarında altyapısını hazırlayarak emlak üretsin. Bu yerler sembolik bir bedelle inşaat şirketlerine verilerek, buralarda ucuz konut yapmaları sağlansın. Bu uydu kentler ulaşım ve toplumsal imkanlarla cazip hale getirilsin.

“SADECE KİRALAMA GAYELİ KONUTLAR İNŞA EDİLSİN”

“Büyükşehirlerde yaşayan ve artık doğduğu yere dönmek isteyenlere Anadolu’daki vilayet merkezleri etrafında, fiyatsız emlak verilsin” diyen Sarıgül kelamlarını şöyle sürdürdü:

*Bu şahısların buralarda kendi bahçeli konutlarını yapmaları sağlansın. Bu proje uygulanırsa Anadolu canlanır, büyükşehirlerdeki yoğunluk azalır. İnşaat şirketleri, Avrupa ülkelerinde olduğu üzere yalnızca kiraya vermek üzere konut üretsinler.

*Bu gayeyle konut üretecek inşaat şirketlerine devlet arsa versin. Bu şirketlerin kira gelirlerine vergi avantajları sağlansın. Kurumsal bir şirketten, makul bir bedel karşılığında, uzun mühlet kalabilecekleri konuta erişmek insanları rahatlatacaktır.

*Konut mülkiyeti yerine kiracılığın cazip hale gelmesi konut fiyatlarını ve kira bedellerini aşağı çekecektir. Kurumsal inşaat firmalarının yanı sıra TOKİ, belediye şirketleri de kiralık toplumsal konutlar üretsin.

*Kooperatifler, yardım sandıkları, dernek ve vakıfların bu gayeyle geçekleştirecekleri projelere dayanak verilsin. TOKİ’nin toplumsal konut diyerek ürettiği konutlar orta gelir kümesi konutlardır. TOKİ peşinatsız, 25 yıl vadeli konut üretsin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.