Pekala bu ‘göç’ için tedbiriniz var mı?

Ekonominin gündemi işgal ettiği süreçte gözden kaçmaması gereken vahim tablo… Pandemide insanüstü uğraşla vazife yapan sağlıkçıların talepleri kâfi karşılığı bulmadı. ‘Şiddet, kısa muayene, uzun nöbet’ rahatsızlığı büyüttü. Çıkışı dışarıda gören beyaz önlüklülerin teşebbüsleri ise katlanarak arttı. Türk Tabipleri Birliği’ne yurt dışında misyon yapmak için ‘İyi Hâl’ evrakını alanların sayısı altı ayda rekor kırarak bin 165’e çıktı.

‘GİDERLERSE GİTSİNLER’DEN SONRA TALEPLERİN SAYISI ARTTI

Haziran ayında 125’i uzman olmak üzere toplam 229 hekim müracaatta bulundu. Cumhurbaşkanı’nın “Giderlerse gitsinler” çıkışından sonra hızlanan süreçte kimi devlet hastanelerinde ünitelerin hizmet veremez hale geldiği argümanları kamuoyuna yansıdı. Hem Türkiye’nin yetişmiş insan gücü kaybına yol açan hem de toplumsal boyutları olan külfetli gidişatı durdurmak için devletin harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

HEKİMLERİN BEYİN GÖÇÜ DURDURULAMIYOR

Türkiye’nin önündeki büyük tehlike… Hastanede şiddet, 5 dakikada muayene, uzun nöbetler yüzünden geleceğini yurt dışında gören tabiplerin gidişi hızlandı. Son altı ayda bin 165 hekim Türk Tabipleri Birliği’nden yurt dışına gitmek için ‘iyi hal’ dokümanı aldı. Devletin beyin göçünü durduracak tedbirleri alması gerektiği belirtildi.

Pandemide insanüstü eforla misyon yapan sağlıkçıların talepleri kâfi karşılığı bulmadı. ‘Şiddet, kısa muayene, uzun nöbet’ rahatsızlığı büyüttü. Çıkışı dışarıda gören beyaz önlüklülerin teşebbüsleri ise katlanarak arttı. İktisadın gündemi işgal ettiği süreçte gözden kaçmaması gereken vahim tablo Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) datalarına nazaran göç yolundaki doktor sayısının 2022’de katlandığını gösteriyor. Independent Türkçe’nin haberine nazaran yalnızca haziran ayında 125’i uzman, 104’ü pratisyen toplam 229 kişi yurt dışına gitme isteğiyle TTB’den “İyi hal” evrakı müracaatında bulundu.

Yurtdışına gitme talebiyle haziranda evrakını alan 229 tabip ortasında anesteziyoloji ve reanimasyon branşındakiler 13 şahısla başı çekti. İç hastalıklarından 11, genel cerrahi ile bayan hastalıkları ve doğum branşlarından ise 10’ar kişi evrakını aldı. Radyoloji ise dokuz bireyle beşinci sırada yer buldu.

Söz konusu bilgilere nazaran yılın birinci altı ayında 616’sı uzman, 549’u pratisyen olmak üzere toplam bin 165 doktor yurt dışına gitmek için gerekli evrakın sahibi oldu. Sayının yıl sonuna kadar 2 bini aşabileceği lisana getiriliyor. Bilgilere nazaran ocak ayında 197, Şubat’ta 157, Mart’ta 213, Nisan’da 214, Mayıs’ta 161 ve Haziran’da ise 229 tabip yurt dışına gitmek için “İyi hal” dokümanı aldı.

Cumhurbaşkanı’nın “Giderlerse gitsinler” çıkışından sonra hızlanan süreçte kimi kamu hastanelerinde ünitelerin hizmet veremez hale geldiği tezleri kamuoyuna yansıdı. Hem Türkiye’nin yetişmiş insan gücü kaybına yol açan hem de toplumsal boyutları olan sorunlu gidişatı durdurmak için devletin harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.