Omicron varyantının COVID-19’a korkunç etkisi açığa çıktı

Geçen yılın sonuna doğru, aşılamanın hız kazanmasıyla Türkiye dahil birçok ülkede COVID-19 salgınının etkisi azalmaya başlamışken; B.1.1.529 (Omicron) varyantı tüm dengeleri bozdu. Bilim insanlarına göre diğer varyantlardan daha hızlı yayılan Omicron adeta dünyayı salgının ilk günlerine döndürdü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Aralık 2021’de Omicron ABD’de baskın hale geldi. Bu varyant nedeniyle, kaydedilen ulusal COVID-19 vakaları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu arada Omicron varyantı için yeni tedavi yöntemi ortaya çıktı

Çocukların yüzde 75’i COVID-19’a yakalandı

Bu dönemde Amerikalı çocukların en az yüzde 75’i Koronavirüs ile enfekte oldu. CDC’nin raporuna göre, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün B.1.1.529 (Omicron) varyantından önce bu oran yüzde 44 seviyelerindeydi.

omicron varyantı

0-11 ve 12-17 yaş gruplarındaki çocuklar, diğer yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında Omicron dalgası sırasında enfeksiyon oranında en önemli artışı gördüler. Ülkedeki tüm çocukların yaklaşık üçte biri Omicron nedeniyle yeni enfekte olurken; veriler küçük yaştakilerin virüse karşı ne kadar korumasız olduğunu gösteriyor.

Delta’dan daha tehlikeli

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), Şubat ayında bir rapor daha yayınladı. Omicron dalgası sırasında pediatrik hastaneye yatışların, Delta varyantı dönemindeki hastaneye yatış oranına kıyasla dört kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu. En büyük artış ise 0-4 yaş arası çocuklarda meydana geldi.

Aralık ayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantının Türkiye’de de görüldüğünü açıkladı. Bir dönem Türkiye’de kaydedilen COVID-19 vakaları 100 bin sınırını geçerken, şimdi ise 2 bin civarında seyrediyor.

26 Nisan’da yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Salgının artık kitlesel tehdit olmaktan çıkmasıyla beraber Avrupa ülkeleri kısıtlamaları kaldırmıştır. Ülkemizin de bu aşamaya geldiğine inanıyorum” açıklamasıyla kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı açıkladı: Maske zorunluluğu kalktı!

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.