Mersin ve Kars’ta ormanlık alanlara giriş yasaklandı

Mersin Valiliği, orman yangınlarını önlemek emeliyle yeni kararlar aldı.

Valilikten yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Orman yangınlarıyla uğraş kapsamında Mersin hudutları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 4 Temmuz-31 Ağustos tarihleri ortasında yasaklanmıştır. Mersin’deki ormanlık alanlara yetkililerden diğerinin girmesi mutlaka yasaktır. Bu ormanlar etrafında ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek, piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır. Orman Yasasının 31. ve 32. unsurları kapsamında olan köyler, mahalleler başta olmak üzere orman içi, orman bitişi ve ormanla ilişiği olamayan köyler, mahallelerde dahil olmak üzere anız, bağ, bahçe zeytinlik ve tarla paklığında meydana gelen kısımların, her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.”

Orman alanı civarındaki tesislerle sanayi kuruluşlarının yangın riskine karşı önleyici bütün önlemleri eksiksiz alacaklarının belirtildiği açıklamada, enerji nakil sınırlarının üretim ve bakımıyla ilgili kuruluşlarının da her türlü önlemi alacağı, gerektiğinde de güç kesintisi uygulayacakları belirtildi.

Alınan karar ve tedbirlere muhalif hareket edenlere idari ve isimli süreçler yapılacak.

Kars

Yaz aylarında havaların çok derecede ısınması, ormanlık bölgeler ile tarım topraklarında araç yoğunluğunun artması nedeniyle taammüden ya da kusurlu davranışlar nedeniyle orman yangınları oluşabileceği değerlendirildi.

Anayasal hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik hareket ve faaliyetlerde bulunan terör örgütleri ve uzantılarının, huzur ve itimat ortamına ziyan vermek, kamuoyunda gündem yaratmak ve toplumsal hayatı olumsuz etkilemek emeli ile tarım yerleri ve ormanlık alanlarda sabotaj aksiyonları gerçekleştirebilecekleri aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Turizm bölgelerinin bu manada gaye alınabileceği ve bu sebeple mahallin koşullarına nazaran orman yangınlarının önlenmesi hedefiyle ülke genelinde orman yangınları açısından meteorolojik koşullar göz önünde bulundurularak orman yangınları ile gayret konusunda ek önlemler alındı. Kars Orman Yangınları ile Çaba Komitesince alınan kararla ateş yakılmasına müsaade edilen alanlar da dahil olmak üzere vilayet sonları içerisinde mesire yeri olarak belirlenen yerler haricinde orman bölgelerine 8 Temmuz-1 Ekim tarihleri ortasında girişler yasaklanmıştır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.