Kuzey Kore kısa menzilli 8 balistik füze denemesi yaptı

Başkanlığa nazaran füzeler, Kuzey Kore‘nin başşehri Pyongyang‘ın yakınlarındaki Sunan dahil birkaç lokasyondan mahallî saatle 09.08-09.43’te fırlatıldı.

Kısa menzilli 8 balistik füze denemesi sonrası Güney Kore hükümetinin, ulusal güvenlik tepesini acil toplayacağı bildirildi.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Japon ulusal münhasır bölgesi dışına düşen füzelere yönelik, Pyongyang idaresine nota verildiğini kaydetti.

Kişida, barış ve istikrarı tehdit eden denemelere müsamaha göstermeyeceklerini kaydederek “ABD ve Güney Kore ile yakın uyum halinde keşif ve enformasyon faaliyetlerini sürdüreceğiz” dedi.

“ALIŞILDIK DEĞİL”

Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, “[Kuzey Kore’nin] kısa müddette ve birkaç lokasyonda epey fazla sayıda (füze) fırlatması alışıldık değil” diyerek, bu halde “art arda fırlatma kapasitelerinin geliştirilmiş olabileceği” yorumunu yaptı.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDOPACOM) ise denemeye ait yaptığı açıklamada, “[Kuzey Kore’nin] çoklu balistik füze fırlatmalarının farkında olduklarını” duyurdu.

“[Kuzey Kore’nin] Yasa dışı silah programının istikrarsızlaştırıcı etkilerine” değinilen açıklamada, ABD’nin, Güney Kore ve Japonya’nın savunulmasına yönelik taahhüdü vurgulandı

Denemelerin, Güney Kore-ABD’nin yaklaşık 4,5 yıldır birinci kere düzenlediği ve 3 gün süren ortak askeri tatbikatı sonrası gelmesi dikkati çekti.

Japonya’nın Okinawa Adası açıklarında memleketler arası sulardaki tatbikat, Kasım 2017’den bu yana bir ABD uçak gemisinin katıldığı birinci ortak tatbikat oldu.

Son denemeyle birlikte, Kuzey Kore 2022 başından bu yana 17. kez füze denemesi yapmış oldu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.