Kurbanlık hayvanlar pazardaki yerlerini aldı

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla, hayvan pazarları açılmaya başladı. Kocaeli Çağdaş Hayvan Pazarı’na da besiciler hayvanlarını getirdi. Önümüzdeki haftadan itibaren ise hareketliliğin artması bekleniyor. Çeşit çeşit büyükbaş hayvanların olduğu pazarda fiyatlar 25 bin TL’den 65 bin TL’ye kadar değişkenlik gösteriyor. Diyanet Başkanlığı’nın getirmiş olduğu üst fiyat limitinden ötürü en değerli hayvanlar 65 bin TL’yi geçmiyor.

HER BÜTÇEYE UYGUN VAR

Besici Veli Moğultay, “Hayvanlarımızı bir hafta evvel getirdik. Fiyatlar uygun. 25 bin TL’den başlayıp 55-60 bin TL’lere kadar çıkıyor. Pazarımızda her bütçeye uygun hayvan var. Hayvanların hepsi 2 ve 2.5 yaş aralığında. Satışlar başladı. Müşterilerimizin de pazara gelmesini bekliyoruz. Asıl satışlar da 1 hafta ile 10 güne kadar başlar. Şayet vatandaşların yeri varsa hayvanı şimdiden alıp götürebilirler. Ancak hayvanın yerini bozmamak daha uygun. Gerilime giriyorlar. Biz burada bakıyoruz, besliyoruz. Halkımızı bekliyoruz. Aslında rayiç fiyatlar belirli. Diyanet Başkanlığımızın belirlemiş olduğu fiyat da var, 65 bin TL üst limit. Pazarımız çok hoş, yetkililere teşekkür ediyoruz” tabirlerini kullandı.

HAREKETLİLİK BEKLENİYOR

40 büyükbaş hayvanı bulunduğunu kaydeden besici Ayetullah Çeçen ise “Şu anda 40 tane hayvanımız var. Fiyat aralığı da 40 bin liradan başlayıp 55-60 bin liralara kadar gidiyor. Zati 65 bin liradan daha üste satılamıyor. Biz 3 gün evvel pazarımızı kurduk. Şu an durumlar olağan seyrinde. Bu hafta sonu ve ilerleyen günlerde hareketlilik bekliyoruz. Siftah yaptığımız da oldu çok şükür. Müşterinin alım yaparken inisiyatifi de değerli. İster Arefe gününe kadar burada bırakır isterse alır götürür” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.