Kelam verdi: Türk yatırımlarının önündeki pürüzleri kaldıracağım

Beşir, başşehir Hartum’daki Bakanlık binasında, Maden Tetkik ve Arama Milletlerarası Madencilik AŞ Genel Müdürü Murat Halit Durceylan ile iki ülke ortasındaki ortak iş birliği ve ülkedeki Türk maden yatırımlarının nasıl geliştirileceğini görüştü.

Toplantıya, MTA Sudan Müdürü Adem Akdemir ve Genel Müdür Danışmanı Yunus Badem de katıldı.

Durceylan, Maden Bakanı Beşir’e, Bakanlık ile 2018 yılında imzalanan muahede yeterince Sudan’ın doğusundaki Kızıldeniz eyaletinde şirkete tahsis edilen maden alanlarında yapılan çalışmaların sonuçları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Durceylan, bu bölgelerde üretimin başlaması durumunda iki ülke ortasındaki ekonomik iş birliğinin süratle gelişeceğini belirtti.

Maden Bakanı Beşir de iki ülke ortasındaki teknik ve ikili iş birliğine övgüde bulunarak kıymetli ve endüstriyel madenlerde gelecek vadeden yatırım fırsatları oluşturma ve Türk yatırımlarının önündeki tüm mahzurları kaldırma kelamı verdi.

Beşir, iki ülke ortasındaki esaslı alakalar gereği Türk şirketlerine özel ihtimam göstermeleri için ilgili makamlara talimat verdi.

Yeraltı zenginlikleri ile bilinen Doğu Afrika ülkesi Sudan’da, altının yanı sıra demir, bakır, krom, çinko, mika, gümüş üzere maden rezervleri bulunuyor.

Sudan Merkez Bankasına nazaran, ülke, bu yılın birinci çeyreğinde 720 milyon dolar bedelinde yaklaşık 12 ton altın ihraç etti.

Sudan Ticaret Odaları Birliği (STOB) Lideri Az el-Hilali, geçen ay AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Madencilik alanında da çok büyük fırsatlar var ve bu altınla hudutlu değil. Krom, bakır, demir, mika ve çok sayıda maden çıkarılabilir. Bunun meyvesini elde etmek için altyapıya muhtaçlık var. Altyapı da büyük bir yatırım alanı.” sözlerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.