İsrail İran’ı Bakü’deki büyükelçisini tehdit etmekle suçladı

İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Yönetici Yardımcısı Joshua Zarka, toplumsal medya bildirisinde, Deek’in Tebriz hakkındaki bir kitapla ilgili paylaşımını sert sözlerle alıntılayan İranlı diplomat Musevi’ye reaksiyon gösterdi.

Zarka, “İran, bir terörist (İsveç’te) mahpusa atıldığı için İsveç vatandaşlarını kaçırmakla tehdit ediyor. İran’ın Bakü Büyükelçisi, bizim büyükelçimizi bir kitap okuduğu için tehdit ediyor. Bu rejim kendi ülkesini, Tebriz’dekiler de dahil kendi halkını en makûs düzeylere indirdi ve herkesle çatışma başlatıyor” sözlerini kullandı.

DİPLOMATLAR ORTASINDA TEBRİZ POLEMİKİ

Olay, İsrail’in Bakü Büyükelçisi George Deek’in, “Tebriz’in Gizemli Masalları” isimli bir kitaptan İran’ın Tebriz kentiyle ilgili “Azerbaycan tarihini ve kültürünü öğrendiğine” dair paylaşım yapmasıyla başlamıştı.

Deek, paylaşımında, “Geçenlerde bana sunulan bu mükemmel kitapta Tebriz’deki Azerbaycan tarihi ve kültürü hakkında çok şey öğreniyorum. Arkadaşlar bu ortalar ne okuyorsunuz?” tabirlerine yer vermişti.

İran’ın Bakü Büyükelçisi Musevi ise buna Twitter hesabından paylaştığı bildiriyle reaksiyon göstererek, “Bu maceraperest çocuğun bilgisine: Biricik Tebrizimiz, İran’ın gururlu tarihinde birinciler diyarı olarak bilinir. Görünüşe nazaran birinci makûs siyonist de Tebriz’in çabalı halkı tarafından gömülecek. Kırmızı çizgimizi asla geçmeyin, asla!” tabirlerini kullanmıştı.

İran’ın kuzeybatısındaki Doğu Azerbaycan eyaletinde yer alan Tebriz kenti, yoğunlukla Türk kökenli İranlılara konut sahipliği yapıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.