İnşaat materyalleri endüstrisinde durağanlaşma

Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan İnşaat Gereçleri Sanayi Bileşik Endeksi Ağustos ayı sonuçları açıklandı. Bloomberg’in haberine nazaran Bileşik Endeks, yüksek iş mevsimi olan Ağustos ayında erken bir durağanlaşmaya girdi. Temmuz ayında çalışma gün sayısındaki azalma ile sert düşüş yaşayan faaliyetler tarafında, Ağustos ayında sonlu bir toparlanma izlendi. İç ve bilhassa dış talepteki yavaşlamanın tesirleri bu ayda barizleşti.

Bileşik Endeks bölüm açısından yüksek iş periyodu olan ağustos ayında beklenmedik biçimde düşüşe geçerek 0,81 puanlık kayıpla 71,39 puana geriledi. Böylelikle Bileşik Endeks pandemi sonrası yaşadığı toparlanmayı son dört ayda kıymetli ölçüde geri verdi.

BEKLENEN TOPARLANMA OLMADI

Haziran ayında sıçrama gösteren, temmuz ayında istikametini sert düşüşe çeviren faaliyetler, ağustos ayında sonlu artışla toparlanma uğraşına girdi. Yüksek mevsime karşın iç ve dış talepteki yavaşlamaya bağlı olarak iç ve dış satışlar ile üretimdeki artışlar ağustos ayında sonlu kaldı.

Faaliyetler tarafında yüksek dönemde erken bir durağanlaşma başladı. Faaliyet Endeksi ağustos ayında bir evvelki aya nazaran 0,5 puan artarken alt faaliyet kümelerinde da hudutlu artışlar gerçekleşti.

Ağustos ayında yurtiçi satışlar ve ihracatta sonlu artış kaydedildi. Temmuz ayında çalışma gün sayısındaki azalmanın yol açtığı üretim düşüşü ağustos ayında gerçekleşen artışla kısmen telafi edildi.

Finansman dertleri, yüksek maliyetler ve enflasyon, faaliyetler üzerinde baskı oluşturuyor.

GÜVEN ENDEKSİ ZAYIFLIĞINI KORUYOR

Güven Endeksi kırılgan yapısı ile yeni yılın ikinci yarısında kademeli olarak zayıflama eğilimi gösteriyor. Ağustos ayında İnanç Endeksi’ndeki düşüş devam ederken faaliyetlerdeki durağanlaşma inanç kaybındaki değerli etkenlerden biri oldu. Dış pazarlardaki yavaşlama ile içerdeki ekonomik ögeler düşüş hareketinde tesirli oldu. Türkiye iktisadına ait itimat düzeyi ağustosta sonlu ölçüde geriledi. Bilhassa ihracat pazarlarında yavaşlamanın hissedilmeye başlaması inancı sınırladı. İtimat düzeyi Ağustos ayında bir evvelki aya nazaran 0,62 puan düştü.

İnşaat dalında ve inşaat gereçleri endüstrisinde itimat hudutlu düşüşler kaydetti. Yurtiçi pazarlarda ve ihracatta da itimat düzeyi geriledi.

Yeni ekonomik modelin sıkılaştırıcı uygulamaları, finansmana erişimde yaşanan ıstıraplar, pazarlardaki güç krizi, yavaşlama tasaları ve Türkiye’nin riskleri inancı azaltıyor.

YÜKSEK DÖNEM BEKLENTİLERİ DESTEKLEYEMEDİ

Beklenti Endeksi de ağustos ayında düşüşüne devam etti bir evvelki aya nazaran 1,5 puan geriledi. Böylelikle endeks son dört aydır düşerken yüksek dönemin beklentileri destekleyemediği görüldü. İç ve dış siparişlerdeki düşüşler beklentileri olumsuz etkilerken buna bağlı olarak üretim beklentileri de düştü.

Ekonomiye ilişkin alt göstergelerin gerilediği periyotta dala ait göstergelerde de düşüşler devam ediyor.

Bu devirde Türkiye iktisadına ait beklentilerde sonlu düşüş izlendi. Yüksek maliyetler ve enflasyon ile finansmana erişimdeki zorluklar ekonomik beklentileri zayıflatan nedenler olarak öne çıkıyor.

Ağustos ayında, yüksek döneme karşın yüksek maliyetler ve finansman zorlukları, iç pazar siparişlerini sınırladı. Önümüzdeki üç aya ait alınan yurtiçi ve yurt dışı siparişler azalırken ihracat pazarlarındaki yavaşlama da daha kuvvetli hissediliyor.

Önümüzdeki üç aya yönelik üretim beklentisi ise bilhassa iç ve dış talepteki düşüşle zayıflayarak kıymetli ölçüde düştü.

Yüksek mevsimselliğe rağmen iç ve dış talepteki yavaşlama ile faaliyetlerdeki durağanlık önümüzdeki aylara ait beklentileri zayıflatan bahisler. Yılın geri kalan kısmında ihracat pazarlarında ve iç pazarda yavaşlamanın sürmesiyle birlikte Bileşik Endeks’in zayıf kalması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.