İktisatçılardan GES yorumu: Tatava yapma, al geç senedi

DUVAR- Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gün içinde ‘akşam yeni önlemler açıklayacağız’ diye duyurduğu ‘karar’dan ‘Gelire endeksli iç borçlanma senedi ihracı’ çıktı.

İktisatçılar, toplumsal medya hesaplarından kararı şöyle kıymetlendirdi:

Yalçın Karatepe: Bu bile gösteriyor ki kurların neden yükseldiği konusunda bir fikirleri yok! Döviz talebi yalnızca gerçek bireylerden mi kaynaklanıyor? Güya vatandaş döviz bozduracak, getirisinin ne olacağı bile duyurulmayan enstrümanı bekleyecek? Haydi canım sende!

Ama haklarını teslim edelim; yapılan duyuruda faiz, enflasyon ve kur sözcüklerinden hiçbirini kullanmamaya itina göstermişler 🙂

Biz yeniden de Resmi Gazeteyi bekleyelim derim. Bakalım öteki “kurumlardan” bir şeyler çıkacak mı? Ya da beklemeyelim. Tahminen de “Silsile” halinde düzenlemeler dedikleri için farklı gecelere yayacaklar!”

Oğuz Demir: İlk iletiden anladığım geri kalanı konusundaki kulis bilgilerinin de doğdu olduğu. Söyleyeceğim tek şey kalıyor. İktisattaki meseleleri süreksiz olarak bile çözecek tek şey var o da #erkenseçim

Doların döneceği yeri açıklıyorum.. 19,23.. Aşikâr ki öteki bir şey döndüremeyecek..

Neye icazet alabildilerse onu yapıyorlar… Hiçbiri bizi yoksulluktan çıkarmayacak.. Asıl kararlar yolda..

Cem Başlevent: 15’inde talep toplamaya başlar; ay sonunda parayı 1 yıl vadeli alır. Seçime kadar o paranın döviz talebi yaratması engellenmiş olur. Mükemmel bir fikir lakin, getiri garantisi ‘süper’ olmazsa, toplanan meblağ düşük olur.

Mustafa Sönmez: Buradan bir halt çıkmaz

Tatava yapma, al geç senedi. Nebati ne verirse:))

Damat İHA gelirine endeksli ise ben alırım:))

Enflasyon yüzde 100 e giderken, hangi devlet gelirine endeksli tahvile güvenirsiniz ? Devletin hangi kurumu, enflasyona yakın gelir garanti eder ki? Dağ fare doğurdu. Yarın döviz tırmanır yeniden.

Eski Merkez Bankası Lideri GÜZEL Partili Durmuş Yılmaz: Ey akıl neredesin?

Anlamadım, hangi varlığın gelirine endeksli?

(HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.