İkinci el telefon alırken kesinlikle yapılması gereken 3 sorgulama

İkinci el bilgisayar ve telefon alışverişinde büyük risk

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve tüm dünya yükselen enflasyon, akıllı telefon fiyatlarında harikulâde artışlara neden oldu. 

Pandemiye bağlı olarak tedarik sorunu nedeniyle sıfır cep telefonu fiyatları cep yakarken, ikinci el telefonlara ilgi arttı.

Vatandaşın ikinci el telefon alırken dikkat etmesi gereken konulara değinen esnaf Seyfettin Ballı, 10 yıla aşkın telefon satışı yaptığını belirterek, ikinci el telefon alırken müşteriyle karşılıklı inanç duyulması gerektiğini söyledi. Ballı, “İkinci el telefon aldığımızda kesinlikle telefonun kutu, fatura ve aksesuarlarının tam olmasına dikkat ediyoruz. Bilhassa IMEI numarasının sorgulamasını yapıyoruz. Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’nun (BTK) kendi sisteminden telefonun geçmişini sorguluyoruz. Rastgele kayıp ve çalıntı ihtimali olduğu vakit katiyetle telefonu almıyoruz. Mümkünse emniyete ‘bu aygıt kayıp’ diye bildirimde bulunuyoruz” dedi.

İKİNCİ EL TELEFON ALIRKEN 3 SORGULAMA ÖNEMLİ

İkinci el telefon alırken 3 sorgulamanın kıymetli olduğunun altını çizen Ballı bunları şu formda sırladı.

  1. 2. el telefon güvenilen bireyden satın alınmalıdır.
  2. IMEI numarası e-Devlet üzerinden sorgulanmalıdır. Kayıtlı olup olmadığı ya da sorgulama sırasında çıkan model ile satın alınacak telefonun birebir olup olmadığına karşılaştırılmalıdır.
  3. Son olarak telefon kasasının, ekranının sağlamlığına dikkat edilmelidir.

Öte yandan, son günlerde telefon bataryalarının patlamasına neden olan ögelere değinen Ballı, “Orijinal olmayan şarj makinesi ve bataryalar, telefona gereğinden fazla güç uygulanması üzere hareketler, bataryanın şişmesine sebebiyet veriyor. Bu tıp uygulamaların sonucunda batarya patlaması meydana geliyor” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.