Hekim Ekrem Karakaya kimdir? (Konya Kent Hastanesi’nde silahlı saldırı)

Konya‘da misyon yaptığı hastanede uğradığı silahlı hücum sonucu hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya, düzgün kişiliği ve etrafındakilere yaklaşımıyla örnek gösterilen bir ömür sürdü.

Karakaya’yı öğrencilik günlerinden tanıyan ve bir devir tıpkı hastanede misyon yapan göğüs hastalıkları uzmanı Mustafa Demirel, AA muhabirine, akrabası da olan meslektaşı Ekrem Karakaya’nın, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olduğu periyotlarda kendisinin başhekim olarak misyon yaptığı Develi Devlet Hastanesi2nde istekli olarak çalıştığını söyledi.

“EKREM PIRLANTA ÜZERE ÇOCUKTU”

Ekrem Karakaya’nın idealist bir doktor olduğunu söz eden Demirel, “Ekrem, ikinci, üçüncü sınıftan itibaren mesleğini uygun yapabilmek için istekli olarak nöbetlere kalmak istedi. İnsanlığa hizmet edebilmek için tıp fakültesinin başından itibaren ömrünü insanlığa adadı. Ekrem, pırlanta üzere bir çocuktu. Karıncayı bile incitmeyen, günahsız bir insandı. Misyon şehidi oldu.” dedi.

Demirel, “Ekrem, hastaya bağırmayı bir kenara bırak, yüksek sesle konuşmayan, gülerken bile yüksek sesli gülmeyen, çok nazik, beyefendi birisiydi. Kimi insanların fotoğraflarından anlarsınız, pırıl pırıl bir çocuktu.” sözlerini kullandı.

“YÜREĞİMİZ KALDIRMIYOR”

Ekrem Karakaya’nın Konya’nın merkez Selçuklu ilçesindeki konutunda site yöneticisi olan İbrahim Alıç da keder içinde olduklarını belirtti.

Karakaya’nın geride iki kız çocuğu ve gözü yaşlı eş bıraktığını lisana getiren Alıç, şunları kaydetti:

“Bu yapılan hunharca olan bir şey, yüreğimiz kaldırmıyor. İnşallah bu son olsun, bir daha olmaması için, elimizden gelen uğraş neyse, vatandaş olarak, millet olarak yardımcı olalım. Genç yaşta misyonuna aşık, düzgün bir insan. Aileye ne yapılması gerekiyorsa, ne yapmamız gerekiyorsa elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız. Konuşmak çok güç. Rabbim inşallah mükafatını cennette versin.”

Karakaya’nın üst kat komşusu Yahya Özüdoğru da Karakaya ile yaklaşık 1,5 yıldır birebir apartmanda oturduklarını söyledi.

“GERİDE BİR EŞ, İKİ ÇOCUK BIRAKTI”

Karakaya’nın dost canlısı, hoş bir insan olduğunu, yaşanan acı olaydan derin keder duyduklarını lisana getiren Özüdoğru, “Can kurtarma eğitimi almış bir insanın bu türlü canice katledilmesi bizi derinden üzdü. Geride bir eş, iki çocuk bıraktı. Acımız büyük, hoş bir insanı, hoş bir komşuyu kaybettik. Çok üzgünüz, kelamın bittiği yerdeyiz. Allah rahmet eylesin. Allah, misyon şehidi olarak öbür tarafta ağırlasın. Geride kalanlara Allah sabırlar versin.” diye konuştu.

“İŞİNİ SEVEN BİR DOKTOR”

Öte yandan, toplumsal medya sıhhat sitelerinde, tabip Ekrem Karakaya ile ilgili hastalarının yaptığı yorumlar dikkat çekti.

Doktor Karakaya’nın bir hastasının, “Enerjik, dikkatli, insanları ve işini seven bir tabip. Gelecek vadediyor. Sıhhatime kavuşmamdaki dikkati ve emeği için minnet borçluyum.” yorumunu yaptığı görüldü.

Başka bir hastanın da Karakaya hakkında paylaştığı “Annem anjiyo olmuştu, süreç sırasında, serviste ve taburcu olduktan sonra bile ilgiliydi. Hastalarına ehemmiyet veren biri, güler yüzlü, samimi, her şey için teşekkür ederiz.” sözleri dikkat çekti.

“DOKTOR ÖNLÜĞÜNÜ ŞİDDETİN LEKESİNDEN KORUYACAĞIZ”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya’da yaşanan olayın akabinde Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Bakan Koca, paylaşımında şu tabirleri kullandı:

“Doktor önlüğünü şiddetin lekesinden korumak için kararlılıkla çalışacağız. Herkes bundan emin olsun. Bugün kaybettiğimiz arkadaşımız Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesi, tüm sıhhat topluluğu emin olsun. Halkımızdan doktoruna karşı daha büyük bir hürmet, daha ihtimamlı tavır bekliyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.