Fransa’da sürücü krizi büyüyor

Le Monde’un “Kamu toplu taşımalarda önemli şoför eksikliği” başlıklı haberine nazaran, ülke çapında otobüs, tren, tramvay üzere toplu taşıma araçlarında şoför eksikliğinin birinci mağdurlarını yolcular oluşturuyor.

Yeni sürücü adayları bulunamadığı için durumun derinleşmesi riski bulunduğu üzerinde durulan haberde, ülke çapında bu sorunun yaşandığına işaret edildi.

Başkent Paris’i de kapsayan İle-de-France bölgesinde, günlük 9,4 milyon toplu taşıma seyahati yapılırken, birebir bölgedeki Essone vilayeti Lideri Francois Durovray, bölgenin hudut vilayetlerindeki sürücülerin Paris ve etrafında toplu taşımadan sorumlu kurum RATP’ye geçmesi nedeniyle halihazırda bu vilayetlerde otobüs sürücüsü eksikliğine alışkın olduklarını tabir etti. Durovray, “Ancak bu yıl olay daha önemli, cazibe eksiği olan bir işi (şoförler) bırakıyor” dedi.

Paris Belediye Lideri Yardımcısı Jacques Baudrier, İle-de-France bölgesinde 1500 otobüs sürücüsünün eksik olduğunu belirtti. Bunun 6 ay evvel 500 ile hudutlu olduğunu lisana getiren Baudrier, istifaların ve iş bırakmaların çoğaldığını vurguladı.

Benzer problemler Auvergne-Rhone-Alpes bölgesinde de yaşanırken, buradaki şoför ve işçi eksikliği nedeniyle yazın 40 ila 50 tren seferi iptal edildi.

Haberde işçi eksikliği nedeniyle ülkede birtakım yerlerde emekliliğe ayrılan sürücülerin tekrar çağrıldığı yahut ayrılacak olanlara emekliliklerini ertelemeleri için prim teklif edildiği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.