Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’ya net ikaz: Şayet bunu yaparlarsa…

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan (İsveç-Finlandiya’nın NATO üyeliği) “Şayet bu mevzuda bir oyalama bir riyakarlık emaresi görürsek en baştaki tutumumuza geri döneceğimizden kimse kuşku etmesin” sözlerini kullandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni harekatlarla gayemize ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu halde;

Üniversitemizin 8’inci Periyot Müşterek Komuta Kurmay Eğitimi, 4’üncü Devir Komuta ve Kurmay Eğitimi 10’uncu Periyot Karargah Subaylığı kursunu muvaffakiyetle tamamlayanları tebrik ediyorum.

Mezun subaylarımıza misyon yerlerinde muvaffakiyetler diliyorum. Kuruluşlundan bugüne daima gelişerek başarılı bir çizgide ilerleyen Ulusal Savunma Üniversitesi’nin idaresini tebrik ediyorum.

‘EN SİNSİ İHANET ŞEBEKESİ TARAFINDAN ELE GEÇİRİLMİŞTİ’

Askeri eğitim ve öğretim kurumlarımız tarihin en sinsi ihanet şebekesi tarafından ele geçirilmişti. Kahraman ordumuz işçi eksiğine karşın yaptığı operasyonlarla dimdik ayakta olduğunu ispatlamıştır.

Türkiye’nin askeri işçi yetiştirme sistemini çok daha uzun müddet evvel değiştirmesi ve yenilemesi gerekiyordu. Bu ıslahat muhtaçlığı da daima sabote edilmiştir. Bu sabotaj teşebbüsleri devam etmiş sistemi çökertmek için her türlü çaba gösterilmiştir.

TSK’yı tüm ögeleriyle birlikte dünyanın 1 numarası haline getirene kadar daima tekrar doğacak ve daha ileri adımlar atacağız.

‘EFES TATBİKATI İLE DÜNYAYA DERS VERDİK’

1800’lü yıllar boyunca kesim modül kopartılan vatan topraklarını büsbütün zapt etmek isteyenlere Çanakkale’de unutmayacakları ders vermiştik. Anadolu’yu paylaşamaya çalışanları kovup Türkiye’yi kurarak binlerce yıllık tarihimizde yeni bir sayfa açmıştık.

İstiklal ve istikbal çabamız devam etti. Asırlık kayıpların yükünü omuzlayan Anadolu’yu yeni atılımın kaynağı haline getiren milletimiz öbür yandan bedellerini muhafaza gayreti veriyordu. Gazi Mustafa Kemal’in ülkemizi muasır medeniyet düzeyi üzerine çıkarma vasiyeti hakkıyla yerine getirilemedi. Her demokrasi ve kalkınma atılımımızın önü kesildi. Bizim başımızı yerden kaldırmamak için çok çalıştılar. Bu tablodan ordumuz da nasibini almıştır.

Türkiye Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar ordusunun durumunu görme imkanı bulamamıştır. EFES tatbikatına dünyadan 39 ülke katıldı. Başarılı bir EFES tatbikatı ile dünyada pek hoş ders verdik. Türkiye küllerinden kalkan bir millet olarak her an her yerde her türlü zafere hazırdır. Bunu Azerbaycan’da, Libya’da gösterdik. Bundan sonra nerede, nasıl olursa olsun göstermeye hazırız.

Kıbrıs harekatı ve sonrasında maruz kaldığımız ambargolar bizi bu acı gerçeklerle yüzleştirmiştir. Gereken altyapıların kurulması ve dönüşümlerin gerçekleştirilmesi daima engellenmiştir. Şu anda dün NATO görüşmelerinde herkesin motamot tabir ettikleri üzere Türkiye terörle çabada hakkı teslim edilmesi gereken bir ülkedir. Biz bu terörle uğraşımızı sıfırı tüketene kadar sürdüreceğiz.

‘BU SAFHAYA GELDİĞİMİZDE DEHŞETE KAPILDIK’

Hükümete geldiğimizde evvel gerçek fotoğrafı görmek için epey uğraşmak zorunda kaldık. Bürokratik vesayetin çektiği perdeleri aralamak o denli kolay değildi. Bu safhaya geldiğimizde dehşete kapıldık, kolları sıvadık. Savunma endüstrimize özel bir yer verdik. Bilime, araştırma-geliştirme, üretime dayalı savunma sanayi projelerini himayemize aldık. Attığımız her adımda önümüzün kesilmeye çalışılmasını anlıyorduk fakat içeridekileri çözmekte zorlanıyorduk.

Emniyet-yargı darbe teşebbüsüyle sivil bürokraside maruz kaldığımız sabotajların, 15 Temmuz’da da askeri engelleme gayretlerinin nedeni ortaya çıktı. Ülkemizin önündeki taşları, mayınları da temizlemiştir. Türkiye tüm kıymetli muvaffakiyetlerini bu paklığın akabinde hızlandırmış ve gerçekleştirmiştir.

Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında en büyük takviyesi ordumuzun başarılı harekatlarından alıyoruz. Malazgirt’ten bugüne bu toprakların vatanımız olarak kalması için tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle yad ediyorum. Sonlarımız ve ötesinde görev başında olan askerlerimizin alınlarından öpüyorum.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’YA NET İLETİ: OYALAMA VE RİYAKARLIK GÖRÜRSEK…

Geçtiğimiz günlerde, katıldığımız NATO Tepesi’nde müttefiklerimizle global ve bölgesel güvenlik sıkıntılarını görüştük. NATO, kuruluşundan bugüne 70 çeşitli tartışmaların odağında yer almasına karşın dünyanın en kıymetli, faal, kapsamlı güvenlik teşkilatıdır. Türkiye teşkilata verdiği katkılarla seçkin pozisyonda yer almıştır.

NATO’da müttefiklik bağlantısında bulunduğumuz ülkelerin Türkiye’nin gayretine dayanak vermedikleri açıktır. DEAŞ, PKK, FETÖ, YPG üzere terör örgütleri hudutlarımıza dayandığında NATO müttefiki ülkelerin nasıl sırtlarını döndüklerini unutmadık. Terörle gayretimiz hudut güvenliğimiz, ulusal çıkarlarımız bakımından bu hassasiyetlerimize uygun hal koymamız pek doğaldır.

Üyelik için müracaat yapan ülkelerin koşullarımızı kabul etmeleri buna bağlıdır. Bu iki ülke üye olmamıştır, davetli olmuştur. Kuralları yerine getirirlerse biz de üzerimize düşeni yaparız. Oyalama yahut riyakarlık emaresi görürsek en baştaki halimize geri döneceğimizden kimse kuşku etmesin.

Hazırlıklarımızı tamamladığımız an yeni harekatlarla amaçlarımıza ilerlemeye devam edeceğiz.

YUNANİSTAN’A: BİRİLERİNİN ETEĞİNİN ALTINA SAKLANARAK…

Yunanistan kullanılarak dikkatimizi dağıtma uğraşlarının farkındayız. Bizim hava alanlarımızı, alanlarımızı tahrik ederek üzerimize gelenlere bizler de Hava Kuvvetlerimiz başta olmak üzere gereken dersi verdi, vermeye devam edeceğiz. Ege’deki haklarımızdan taviz vermeden Batı’daki kara, deniz, hava hudutlarımızı koruyacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Birilerinin eteğinin altına saklanarak kabadayılığa yeltenen Yunanistan idaresine bölgemizdeki gelişmelerden ve bir asır evvelden ibret almasını tavsiye ediyoruz. Ege’deki komşumuzun bizimle mütenasip pozisyonda yer almadığı gerçektir. Yunanistan konusu hak ettiği yere sahiptir. Yunanistan halkının, kendileri için felaketle bitecek macera peşinde koşacak idarelerine demokratik yollarla yanıtı vereceklerini ümit ediyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.