Erdoğan ‘belki kalacak’ demişti ancak pistler kırılacak

Atatürk Havalimanı’nı Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi projesinin eleştirilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bir ihtimal pistleri tahminen de kaldırmayacağız. Pistler tahminen de kalacak” demişti. Fakat bugün Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum kuzey-güney taraflı pistin kaldırılacağını açıkladı.

Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün CNNTürk televizyonunda katıldığı bir programda Atatürk Havalimanı’nın Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi projesine yönelik soruları yanıtladı.

Havalimanında kuzey-güney istikametli pistin kırılarak yok edilmesini öngören projeye ait tartışmalar sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta “Bir ihtimal pistleri tahminen de kaldırmayacağız. Pistler tahminen de kalacak” demişti.

Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün yaptığı açıklamada kuzey-güney taraflı pistlerin kaldırılacağını duyurdu. Kurum şöyle konuştu:

“Atatürk Havalimanı’nda 2 pist var biri kuzey, güney istikametindeki başkası de doğu-batı istikametindeki pist. Kuzey-güney istikametindeki piste biz bir millet bahçesi yapıyoruz. 1 pist kalacak, afet periyotlarında hizmet verecek” dedi.

Terminal binalarının da dönüştürüleceğini söyleyen Kurum, “Bu çerçevede mimarlarımızla bu binaları restore ederek içindeki düzenlemeleri yaparak fuar alanına çevireceğiz, müzeler yapacağız. Robotik alanlar oluşturacağız. Burada kullanabilecek ne varsa bu projeyi projelendirdik. Hangarlar da kalacak” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Geçtiğimiz hafta Kütüphane Söyleşileri’nde gençlerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,”Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapılması sizce herkesi memnun edecek mi?” sorusuna, “Ben şimdiden muştuyu vereyim, inşallah çok çok memnun edecek” cevabını vermiş ve şöyle demişti:

“Bir ihtimal pistleri tahminen de kaldırmayacağız. Pistler tahminen de kalacak lakin pistlerin dışındaki şu andaki mevcut yeşil alanları çok daha farklı bir yeşil alan haline getirmek suretiyle orayı zenginleştireceğiz. Şu anda proje üzerindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.