Eğitim alışverişinden 40 milyar lira ciro bekleniyor

Okulların açılmasına sayılı günler kala kırtasiye gereçlerinin yüzde 30-70 aralığında zamlanması dikkat çekmişti. TESK, öğrencilerin okula başlaması için gerekli tüm alışverişlerinin toplamından 40 milyar TL’lik ciro bekliyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken; okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde yaklaşık 18 milyon ile üniversite seviyesinde de 8 milyon öğrencinin okulların açılmasını beklediğini, bu yıl eğitimi direkt yahut dolaylı ilgilendiren alışverişten 40 milyar lira civarında ciro kestirim edildiğini belirtti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, kırtasiyeci esnafı başta olmak üzere, eğitim kesimine hizmet veren tüm esnaf ve sanatkarın okulların açılmasını dört gözle beklediğini söz etti.

Palandöken, “Bir öğrencinin okula başlaması için kırtasiye alışverişleri, önlükler, beslenme çantaları, suluk, ayakkabı üzere okul araç ve gereçleri, paklık eserleri, ulaşım maliyetleri, yiyecek-içecek masrafları üzere tüm harcamalar için ortalama 40 milyar TL harcama yapılıyor” dedi.

VELİLERE ‘KIRTASİYE MALZEMESİ’ UYARISI

Okulların açılmasına kısa bir mühlet kala piyasadaki hareketlilikle birlikte artan kırtasiye alışverişleri konusunda velilere ve öğrencilere ikazlarda bulunan Palandöken, “Bu yıl yükselen fiyatlarla birlikte bilhassa kırtasiye dalında ucuz lakin kanserojen ve ağır metal oranı yüksek eserler fırsatçılar tarafından dönemlik olarak piyasaya sürülebiliyor” dedi.

“Kırtasiye materyali alınırken dönemlik olarak Uzak Doğu ülkelerinden getirilen eserlere prestij edilmemeli” diyen Palandöken, şöyle devam etti:

‘CE DOKÜMANI OLMAYAN ESERLERE DİKKAT’

“Rengarenk ve süslü kırtasiye materyallerinin dış görünüşüne aldanılmamalı.

Tüm kırtasiye materyallerinde yer alan logolarda AB kalite işareti olan ‘CE’ evrakı kesinlikle olmalı, eserlerin yanma, ziyanlı unsurlardan korunma üzere kimyasal testlerden geçtiği denetim edilmeli.

Vatandaşlarımız bu periyotta gerçek ve sağlam adres olan kırtasiyeci esnafımızdan gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilir. En inançlı materyaller dönemlik satıcılarda değil mahallenin kırtasiyeci esnafında bulunur.” (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.