Ebru Türel’e ilişkin ‘ses kaydı’ davasında karar çıktı!

AKP’li Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’e ilişkin ses kaydı 2019 lokal seçimlerine damga vurmuştu. O ses kaydını hazırladığı teziyle yargılanan belediye çalışanı Niyazi Ateş, 1 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın sabıkasız olması ve güzel hali nedeniyle cezayı 10 aya indirdi. Davada yargılanan 5 sanık ise beraat etti.

Türkiye’de 31 Mart 2019 lokal seçimlerinden 2 gün evvel, Büyükşehir Belediye Lideri ve Cumhur İttifakı adayı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’e ilişkin ses kaydı toplumsal medyada paylaşıldı.

Berlin’den bir toplumsal medya hesabı üzerinden paylaşılan ses kaydında, ‘Şimdi biz ne yapacağız,  ikili- üçlü kümeler halinde, otobüslere bineceksiniz. Konuşacaksınız, ineceksiniz. Erkekler de kahvelere gidip, bunları konuşacak. Pekala, neyi konuşacaksınız. Mesela PKK’lılar, CHP’lilerin listesinde’ kelamları yer aldı.

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Menderes Türel, kaydın yasa dışı yollarla elde edilerek, montajlandığı savıyla savcılığa kabahat duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında polis, 12 Nisan 2019’da operasyon düzenledi ve 6 kişi gözaltına alındı.

Türel’in gizlice ses kaydını alan ve montajlayıp internette yayınlayan kişi olduğu sav edilen belediye şirketi ALDAŞ’ta çalışan Niyazi Ateş, çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

Diğer şüpheliler isimli denetimle özgür bırakıldı. Niyazi Ateş ise 25 gün sonra yapılan itirazla isimli denetim kararları uygulanarak hür kaldı.

5 YILA KADAR MAHPUS İSTENDİ

Soruşturma sonunda savcı, iddianame hazırlayarak mahkemeye sundu. Antalya 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede; şikayetçi olarak Ebru Türel yer alırken, sanık olarak da Niyazi Ateş’in yanı sıra babası Maksut Ateş, Büyükşehir Belediye Lideri CHP’li Muhittin Böcek’in oğlu Mustafa Gökhan Böcek, yeğeni Cemil Böcek, Böcek’in seçim kampanyasında misyon alan İbrahim Doğukan Demirkaya ve Batıkan Gül yer aldı.

İddianamede, Niyazi Ateş’in ‘kişiler ortasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek’ kabahatinden, öteki 5 şüphelinin ise ‘kayda alınan konuşmaları yayınlamak’ suçlamasıyla 5 yıla kadar mahpus cezasıyla yargılanması talep edildi.

SON DEFA HAKİM KARŞISINA ÇIKTILAR

Antalya 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen 9’uncu ve son duruşmada sanık Batıkan Gül ve İbrahim Doğukan Demirkaya ile taraf avukatları hazır bulundu. Avukatlar, mütalaaya karşı savunma yaptı. Sanıklar ise savunmasında beraatlarını talep etti.

Ses kaydını alan sanık Niyazi Ateş, ‘kişiler ortasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan rastgele birinin isteği olmaksızın bir aletle dinlemek yahut bunları bir ses alma aygıtı ile kaydetmek’ hatasından 1 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

5 ŞAHSA BERAAT

Sanığın sabıkasız olması ve âlâ hali nedeniyle cezası, evvel 10 aya indirildi akabinde kararın açıklanmasının geri bırakılması karar verildi.

Ses kaydını yaymakla suçlanan öbür sanıklar Mustafa Gökhan Böcek, Maksut Ateş, Cemil Böcek, İbrahim Doğukan Demirkaya ve Batıkan Gül ise kabahatin yasal ögelerinin oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.