Dünyanın gözü yarın Türkiye’de olacak! Antalya’da üst düzey güvenlik önlemleri alındı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı askeri müdahale devam ederken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba, yarın Antalya’da bir araya gelecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine yapılacak üçlü zirve öncesi Belek bölgesinde alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 14.günde devam ederken, ateşkes ve barış ilan edilmesi için yoğun diplomasi trafiği yürütülüyor. Bu çalışmaları yürüten ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” temasıyla 11-13 Mart’ta Belek Turizm Merkezi’ndeki Nest Convention Center’de yapılacak, Antalya Diplomasi Forumu’nda(ADF), Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba da katılacak. Tüm dünyanın gözü bu hafta Türkiye’de olacak ve Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlikte üst düzey ilk temas Antalya’da gerçekleşecek. Öte yandan hem üçlü zirvenin yapılacağı hem de forumun yapılacağı noktalarda hazırlıklar tamamlandı. Çavuşoğlu, Lavrov ve Kuleba’nın üçlü zirvesi 2015 yılında G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Lideri Vladimir Putin gibi dünya liderlerinin ağırlandığı otelin salonunda gerçekleştirilecek. Rus ve Ukrayna heyetlerinin, toplantı dışında karşılaşmayacağı tarafların ayrı otellerde konaklayacağı öğrenildi.

GÜVENLİK EN ÜST SEVİYEDE

Belek bölgesinde hem bu üçlü zirve hem de diplomasi forumu için oluşturulan geniş güvenlik önlemleri ise dikkat çekti. Antalya’da çevre illerden çok sayıda polis araçlarının çekildiği üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. NEST Kongre Merkezi’nde salonların hazırlandığı, yayın sistemlerinin kurulduğu, görevli personelin ise yerlerinin belirlendiği belirtildi. Ayrıca kongre merkezi yakınında çok sayıda ambulanslarında görev aldığı görüldü.

Rusya-Türkiye- Ukrayna Dışişleri Bakanları Toplantısı için 150’si yabancı olmak üzere 334 gazetecinin akredite yaptırdığı kaydedildi. Toplantıyı ayrıca 34 ülkeden basın mensupları ve medya kuruluşları takip edecek.

Kaynak: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.