CHP’li Bakan’dan Soylu’ya ‘AK Gençlik Ocakları’ sorusu

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan İçişleri Bakanlığı tarafından kuruluşuna izin verilen ve faal görülen “AK Gençlik Ocakları” adlı derneği Meclis gündeminde tartıştı. Bakan, İçişleri Bakanı Soylu’ya, “Derneğe ne kadar nakdi ya da ayni destek yapılmıştır?” diye sordu.

Fotoğraflarda söz konusu lüks aracın plakasının ‘Genel Başkan’ yazılı kırmızı bir şeritle kapatıldığı, Cumhurbaşkanlığı forsunun da yer aldığı ‘Ak Gençlik Ocakları’ ifadesinin yazılı olduğu bir araç kartının kullanıldığı ve araçta normalde en üst düzey protokoldeki araçların kullanımına izin verilen ve geçiş üstünlüğü sağlayan ‘araç çakarı’ bulunduğu görüldü.

‘Birçok kurum ve makama ziyaretler’

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu Meclis gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. CHP’li Bakan önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Açık kaynaklarda yapılan araştırmalarda; söz konusu aracı da kullanan ‘Ak Gençlik Ocakları Genel Başkanı’ sıfatını kullanan Barış Çiftçi adlı kişinin, daha önce Hakan Yiğit adlı kişinin genel başkanı olduğu ‘Ak Ocaklar’ isimli başka bir derneğin Mersin İl Başkanlığı görevini yürüttüğü; kaymakamlıklar ve AKP Genel Merkezi dahil birçok kurum ve makama ziyaretlerde bulunduğu; Çiftçi’nin genel başkanı olduğu ‘Ak Gençlik Ocakları’ adlı derneğin 6 bin üyesinin olduğu ve derneğin İstanbul, Şırnak ve Diyarbakır illerinde şubelerinin bulunduğunun bilgilerine ulaşılmaktadır. Ayrıca ‘akgenclikocaktc2023’ adlı Instagram hesabı incelendiğinde yapılan ziyaretler, aracında kullandığı Cumhurbaşkanlığı forsunun da yer aldığı kart ve geçiş üstünlüğü sağlayan araç çakarı açıkça görülmektedir.

‘Derneğin faaliyet alanı ne?’

Duvar’da yer alan habere göre, derneğin ismine, organizasyon yapısına, dernek yöneticilerinin söylem ve davranışlarına bakıldığına “iktidarla ilişkili, karanlık, gayrı resmi paramiliter örgütlenme görüntüsü” verdiğini belirten CHP’li Bakan’ın İçişleri Bakanı Soylu’ya yönelttiği sorular şu şekilde sıralandı:

Bakanlığınız tarafından kuruluşuna izin verilen ve faal görülen “Ak Gençlik Ocakları” adlı derneğin başkanına ait olan bir ‘makam aracı’ fotoğrafı sosyal medyada yayınlanmış ve kısa sürede sosyal medyanın gündemi haline gelmiştir. Söz konusu lüks aracın plakasının “Genel Başkan” yazılı kırmızı bir şeritle kapatıldığı, Cumhurbaşkanlığı forsunun da yer aldığı “Ak Gençlik Ocakları” ifadesinin yazılı olduğu bir araç kartının kullanıldığı ve araçta, normalde en üst düzey protokoldeki araçların kullanımına izin verilen ve geçiş üstünlüğü sağlayan ‘araç çakarı’ bulunduğu görülmektedir. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz?

‘AK Gençlik Ocakları’ adlı derneğin genel başkanı olan Barış Çiftçi hakkında, aracında Cumhurbaşkanlığı forsu ve kırmızı plaka kullanarak devletin resmi ‘makam aracı’ gibi görüldüğü, ayrıca aracında, normalde en üst düzey protokoldeki araçların kullanımına izin verilen ve geçiş üstünlüğü sağlayan ‘araç çakarı’ kullandığı için herhangi bir işlem cezai işlem uygulanmış mıdır? Uygulandıysa ne zaman uygulanmıştır ve detayı nedir? Uygulanmadıysa gerekçesi nedir?

Demokratik hukuk devleti içinde bir dernek başkanının kendi ifadeleriyle ‘ölmek’, ‘cezaevine girmek’, “işkence görmek” gibi kavramlardan gururla bahsetmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Derneğin ismine, organizasyon yapısına, dernek yöneticilerinin söylem ve davranışlarına bakıldığına iktidarla ilişkili, karanlık, gayrı resmi paramiliter örgütlenme görüntüsü vermektedir. Ülkenin güvenliğinden sorumlu bir Bakan olarak, bu durumu nasıl açıklıyorsunuz?

‘AK Gençlik Ocakları’ adlı dernek kaç kez denetlenmiştir? Bu denetimler kapsamında mevzuata aykırılık tespit edilmiş midir? Edildiyse hangi işlemler uygulanmıştır?

‘AK Gençlik Ocakları’ adlı derneğinin hangi illerde şubeleri vardır ve kaç üyesi vardır?

‘AK Gençlik Ocakları’ adlı derneğin yönetim kurulu asil ve yedek üyeleri kimlerdir?

‘AK Gençlik Ocakları’ adlı derneğe ne kadar nakdi ya da ayni destek yapılmıştır?

‘AK Gençlik Ocakları’ adlı derneğe ‘bağış’ adıyla ne kadar destek yapılmıştır?

Bakanlığınız ‘AK Gençlik Ocakları’ adlı derneğe STK’ler için ayrılan bütçeden destekte bulunmuş mudur? Bulunduysa ne kadardır?

‘AK Gençlik Ocakları’ adlı derneğin faaliyetleri nelerdir?

‘AK Gençlik Ocakları’ adlı dernek kamu yararına dernek midir?

‘AK Gençlik Ocakları’ adlı derneğin faaliyetleri hakkında hukuka aykırılık bakımından inceleme/soruşturma başlatılmış mıdır? Detayı nedir?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.