CHP’li Ali Uzman Başarır’dan ‘Sayıştay’ atamasına reaksiyon: En çok beşli çete sevinmiştir

Her platformda hem bürokrasinin hem de yargının AKP eliyle siyasallaştığını örneklerle söz ettiklerini belirten CHP’li Başarır, “Sayıştay Başsavcılığına atanan kişi birebir vakitte Bolu’dan AKP milletvekili aday adayı olan bir kişi. Özcesi AKP’li biri. Bu türlü bir geçmişe, kimliğe sahip olan biri dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Sayıştay Başsavcılığı’na atandı. Artık böylesine değerli bir pozisyona atanan bir kişinin, Sayıştay Raporlarında yer alan usulsüzlüklerle ilgi soruşturma açabileceğine inanıyor musunuz? dedi.

Başarır, “Sözüm ona bu kişi, Sayıştay denetçilerinin kamu kurumlarında ortaya çıkardığı kanunsuz işlere soruşturma müsaadesi verecek. Yanılmayı çok isterim fakat kuvvetli ihtimal bu kişi, Sayıştay denetçilerinin ortaya çıkardığı usulsüzlüklerin üzerine gitmek değil üzerini örtmek için atanmıştır. Yapılan bu Sayıştay Başsavcı atamasının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sayıştay’ın kuruluşunun 160. Yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmasındaki ‘Sayıştay’ın, icracı kurumlardaki kontrolünü yalnızca açık arama yahut ceza penceresinden bakarak yapmaması gerektiğini düşünüyorum’ kelamının bir eseri olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz” sözlerini kullandı.

DANIŞTAY’IN İPTAL ETTİĞİ İHALELER BİREBİR USULSÜZLÜKLE TEKRAR İHALE EDİLİYOR

Kendisinin ve CHP’li milletvekili arkadaşlarının tekraren kamu kurumlarında yapılan haksız, hukuksuz ihaleleri, vatandaşın parasının nasıl çarçur edildiğini evraklarıyla ortaya koyduklarını söz eden CHP’li Başarır, “Hemen çabucak her hafta bir yöntemsiz ihaleyi gündeme taşıyoruz. Kaldı ki bu adapsız ihalelerin kimileri Sayıştay Raporlarına da taşınıyor. Lakin bir bakıyorsunuz, Danıştay’ın iptal ettiği birtakım kamu ihaleleri yeniden tıpkı usulsüzlüklerle ihale ediliyor. Sanırım İsmail Altıntaş’ın Sayıştay Başsavcılığı’na atanmasına en çok AKP üst seviye yöneticileri ile birlikte kamuoyunda beşli çete olarak anılan şirketler sevinmiştir” kelamlarını lisana getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.