Bulgarca tabelalara düzenleme Eylül’de Meclis’te… Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Odatv’ye konuştu: Atatürk’ten böyle öğrendik

Türk lirasının Bulgaristan para birimi Leva karşısında yaşadığı değer kaybının ardından Bulgar vatandaşlar alışveriş için Edirne’yi tercih ediyor.

Bu durum karşısında Edirneli esnaflar, tabelalarına Bulgarca reklamlar ve afişler hazırlıyor.

Trabzon Uzungöl’de tartışma konusu olan Arapça tabelaların benzerleri Edirne’de Bulgarca tabela ve afişler olarak kendisini gösterdi.

RECEP GÜRKAN ODATV’YE KONUŞTU

Yaşanan durumu Odatv’ye değerlendiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuyla ilgili bir komisyon kurduklarını ve çalışmaların bu ay biteceğini ve Eylül ayında düzenlemenin meclise geleceğini ifade etti.

Yapılacak düzenlemeyle ilgili bilgi veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Odatv’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

EYLÜL AYINDA MECLİS’TE

Tabela meselesi değil. Bir komisyon kurduk mecliste. Onlar çalışıyorlar. Geçen gün şehirde bir bilbord gördük. Firma reklam vermiş. Tamamen Bulgarca. Tek kelime Türkçe yok. Bununla ilgili bir düzenleme yapma ihtiyacı duyduk. Bütün meclis üyelerinden oluşan komisyon kurduk. Komisyon çalışacak bu ay. Eylül ayında da düzenleme getireceğiz meclise.

“TÜRKÇE’Yİ YAŞATMAK GEREK”

DÜnyanın her yerinde yabancı dilde tanıtımlar olabilir. Ama bu o ülkenin dilini yok sayarak olmaz. Dil milleti millet yapan ortak değerlerin en başında gelir. Dili, Türkçeyi yaşatmak gerek.

“ATATÜRK’TEN BÖYLE ÖĞRENDİK”

Elbette turizmden para kazanıyoruz. Kazanmak da hoşumuza gidiyor. Bunu da sürdürmek istiyoruz.

Turizm politikası başka bir şey. Dili yok etmek başka bir şey. Dilimizi korumamız böyle bir şey. Biz Atatürk’ten böyle öğrendik.

Uğur Can Biçer

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.