Buğday fiyatları savaş öncesi düzeye geriledi

Kırım’dan ziraî eser sevkiyatlarının artması ve Amerikalı çiftçilerin hasadına ait kestirimler buğday fiyatlarının düşmesini sağladı. İstanbul’daki Rusya-Ukrayna tahıl tepesi de fiyatların düşeceğine dair beklentileri artırdı.

Küresel buğday fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı şubattan bu yana kaydedilen en düşük düzeyleri gördü. Buğdayın ABD’de Chicago borsasında süreç gören vadeli kontratlarında kayıplar arttı.

Bloomberg’in haberine nazaran Kırım’da ziraî eser sevkiyatlarının artmasıyla buğday fiyatları 10 yılın en berbat haftasını geride bıraktı. Kelam konusu gelişme savaşa karşın tahılın dünya pazarlarına girdiğine işaret ediyor.

KIRIM SEVKIYATININ HACMİ 50 KAT ARTTI

Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’dan yılın bu vakti için olağan kabul edilen hacmin 50 katından fazla besin sevkiyatı gerçekleştirildi. Bu, ele geçirilen Ukrayna tahılının ithalatçı ülkelere taşındığının bir göstergesi.

Tarım komitecisi Maxigrain şirketinde analist Elena Neroba, “Rusya çalıntı tahılı bu türlü ihraç ediyor. Kırım limanı büyük, yakın ve tüm bölge Rusya tarafından denetim ediliyor” dedi.

Tedarikteki artışın yanı sıra Kiev ve Moskova’nın Karadeniz limanlarından Ukrayna tahılının sevkiyatını tekrar başlatmak için gerçekleştirdikleri müzakerelerin olumlu geçmesi de besin enflasyonunun rahatlayacağına ait beklentileri artırdı.

Vadeli kontratlar evvel yüzde 3,7 gerileyerek 2022’de elde edilen tüm yararları sildi. Kayıplar daha sonra bir ölçü toparlanarak yüzde 1,8 düzeyine çıktı ve 7,81 dolar/buşel seviyesine geldi.

MART 2011’DEN BU YANA EN BÜYÜK DÜŞÜŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettikten sonraki haftalarda buğday fiyatları 13 dolar/buşel seviyesine kadar çıkmıştı. Bu hafta yaşanan gelişmeler sonrasındaysa Mart 2011’den bu yana yaşanan en büyük düşüş kaydedildi.

Rusya’nın tahıl mahsulündeki artış ve ABD’li çiftçilerin hasadına ait kestirimlerle birlikte düşen buğday fiyatları 40 yılın en makus besin enflasyonundan kurtulma umudu veriyor.

‘FİYATLAR TEKRAR HESAPLANIYOR’

ABD’nin Minneapolis kentindeki Frontier Futures şirketinde tahıl komitecisi olan Adam Knosalla, savaş nedeniyle uygulanan risk primini kaldırdıklarını ve artık buğdayın fiyatını piyasada tekrar bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Bununla birlikte Reuters’ın perşembe bildirdiğine nazaran önde gelen global buğday ihracatçıları Ukrayna ve Rusya’nın çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirdiği görüşmeler sevkiyatların tekrar başlamasını sağlayabilecek olumlu sinyaller verdi.

Fransız buğday fiyatları da kısmen Ukrayna tahılı için nakliye koridoru oluşturacak müzakereler kısmen de uygunlaşan mahsul iddiaları nedeniyle perşembe günü yüzde 2 düşmüştü.

KURU HAVA ŞARTLARI MAHSULLERİ VURABİLİR

Öte yandan ekinlere ziyan verebilecek kuru hava şartlarının hesaplanmasıyla başka piyasalarda vadeli mısır ve soya fasulyesi kontratları küçük karlar elde etti.

Fransız meteoroloji servisi Meteo France’a nazaran ülkede sıcaklıklar pazardan itibaren ağırlaşacak ve gelecek hafta birtakım bölgelerde 40 dereceye kadar çıkabilir.

ABD Tarım Bakanlığı’nın kestirimine göreyse Amerika’daki mısır yetiştirilen bölgelerin yaklaşık üçte biri kuraklıktan etkileniyor ve sıcaklık dalgalanmaları bekleniyor. Bu da gelişme periyoduna giren mısır tarlaları için risk teşkil ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.