‘Bir gece apansız gelebiliriz’den sonra ABD’den Atina’ya dayanak

Yunanistan’ı Ege Denizi’nde askerden arındırılmış statüye sahip adaları işgal etmekle suçlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonunda söylediği “Bir gece birden gelebiliriz” kelamlarını Balkan tipi öncesi yinelemesi sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Atina’ya dayanak veren ABD Dışişleri Bakanlığı “Yunanistan’ın bu adalar üzerindeki egemenliği sorgulanamaz” dedi ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne hürmet gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

“Rusya’nın hükümran bir Avrupa devletini yine işgal ettiği bir devirde, NATO müttefikleri ortasındaki tansiyonu arttırabilecek açıklamalar özellikle yararsız” tabirlerini kullanan ABD Dışişleri Bakanlığı, VOA Türkçe’ye yaptığı yazılı açıklamada tüm tarafları tansiyonu daha da arttırabilecek telaffuz ve aksiyonlardan kaçınmaya çağırdı.

ABD’nin tüm NATO üyelerini birlikte çalışmaya ve diplomatik tahlillere teşvik ettiğini belirten bakanlık “NATO müttefiklerimiz Yunanistan ve Türkiye’yi bölgede barış ve güvenliğin korunması ve farklılıkların diplomatik yollarla çözülmesi için birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz” dedi.

ANKARA: ADALARDA SİLAHLANMA SÜRERSE EGEMENLİĞİ SORGULARIZ

Yunanistan-Türkiye gerginliği, ABD Savunma Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde de gündeme geldi. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder “Size söyleyebileceğim şey; Bakan Austin’in geçmişte hem Türk hem de Yunan savunma bakanlarıyla görüştüğü ve yapan bir diyalog yoluyla Ege’deki tansiyonu azaltmaya yönelik uğraşların devam etmesi gerektiğini vurguladığıdır” dedi.

Ankara, Ege adalarının 1923 ve 1947 mutabakatları uyarınca Yunanistan’a silahlandırmaması şartıyla verildiğini söylüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Atina’nın adaları silahlandırmaya devam etmesi halinde, Türkiye’nin bu adalar üzerindeki Yunan egemenliğini sorgulamaya başlayacağını tekraren lisana getirmişti.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise, Türkiye’nin Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliğini sorgulayan tavrının ‘saçma’ olduğunu söylemişti.

ERDOĞAN: VAKTİ SAATİ GELDİĞİNDE GEREĞİNİ YAPARIZ

Erdoğan, Cumartesi günü Samsun’da TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada Yunanistan’ı eleştirerek, “Adaları işgal etmeniz filan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece birden gelebiliriz” demiş ve “Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var: İzmir’i unutma” biçiminde konuşmuştu.

Erdoğan dün de, Balkan tipinin birinci durağı olan Bosna Hersek’e hareket etmeden evvel Yunanistan’la yaşanan tansiyonla ilgili “Bu kilit atma olayı noktasında hassasiyetimiz kararlılıkla devam ediyor. Yunanistan bunun farkında. Bunun farkında olduğu için kendilerine onlar da bir çekidüzen verme yoluna girmiş vaziyetteler. Bundan sonraki süreçte de Yunanistan Türkiye’yle nasıl bir alaka içerisinde olacağının herhalde kararını çok daha düşünerek verecektir. Aksi takdirde daima söylediğim üzere yeniden söylüyorum, bir gece apansız gidebiliriz” demişti.

Yunanistan ise ‘aşırı ve yokuş aşağı giden açıklamaların peşine düşmemekte kararlı oldukları’ reaksiyonunu paylaşmıştı.

AB, ÇEKYA VE FRANSA’DAN YUNANİSTAN’A DESTEK

Yunan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Tehlikeli bir devirde ittifakımızın bütünlüğüne kimin dinamit koyduğunu açıkça ortaya koymak için müttefiklerimizi ve ortaklarımızı provokatif açıklamaların içeriği konusunda bilgilendireceğiz” denilmişti.

Avrupa Birliği Devir Lideri Çek Cumhuriyeti de, Erdoğan’ın açıklamalarını ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirmişti. Çek Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Hedeflerimizden biri de AB-Türkiye diyaloğunu teşvik etmektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a hitaben yaptığı son açıklama üzere, AB’ye üye devletlerin kabul edilemez formda tehdit edilmesi bu mevzuda son derece yararsızdır” denilmişti.

AB Periyot Başkanlığı’ndan gelen bu açıklamaya Ankara reaksiyon göstermişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç yazılı açıklamasında, “AB Devir Lideri sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve öbür kimi AB kurumlarının ülkemize dair yaptıkları açıklamaların bizim açımızdan bir mana ve bedeli yoktur. AB’nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan’a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz dayanak vermesi hem AB’nin kendi muktesebatına hem de memleketler arası hukuka aykırıdır” sözlerine yer vermişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.