Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kapatılmasına ait dava ertelendi

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne “Aileyi ve toplumu parçalamayı amaçladığı” ve “Cumhurbaşkanına hakaret söylemlerinde bulunduğu” üzere tezlerle İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan fesih davasının birinci duruşması bugün yapıldı.

36 BARO DAVAYA MÜDAHİLLİK TALEP ETTİ

Duruşmaya CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, HDP Milletvekili Oya Ersoy, Türkiye Personel Partisi (TİP) Milletvekili Saliha Sera Kadıgil, birçok ilin baro temsilcisi, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile bayan örgütlerinin temsilcileri, şiddet mağduru bayanlar ve yakınları katıldı. Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Derneği savunmak için davaya başta Türkiye Barolar Birliği ile İstanbul, Ankara ve İzmir barolarının da ortalarında bulunduğu 36 barodan 280 avukat yetki evrakı sundu. Evvel Çocuklar ve Bayanlar Derneği de müdahillik talebinde bulundu.

Dernek Lideri Gülsüm Kav, mahkemede derneği neden kurmak zorunda kaldıklarını şöyle anlattı:

“KADIN CİNAYETLERİ BİR HALK SIHHATİ VE ADALET SORUNU OLDU”

2009 yılı sonunda Münevver Karabulut cinayeti sonrası yaşananlar toplumu çok etkilemişti. Ailenin yanına giderek onları yalnız bırakmamak istedik. O günden bugüne ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ diyoruz. Münevver Karabulut cinayeti ile başlayan süreçte bayan cinayetleri bir halk sıhhati ve adalet sorunu oldu. Cinayet belgelerine müdahillik talebinde bulunduk. Bu süreçte bir hakimin, hukukî kişiliğimiz olmadığı gerekçesiyle müdahillik talebimizi reddetmesi üzerine öldürülen bayanların aileleri ile birlikte hukuksal kişiliğimiz olan derneğimizi kurduk.

“KADINLARIN TÜM HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN HAK ARAYAN BİR DERNEK OLDUK”

Bizler, ailelerin evvel acılarını paylaşıp sonra dava süreçlerini takip ederken, bir müddet sonra aileler bize ulaşmaya başladı. Öldürülen bayanların öldürülme formları bize dersler verdi. Ayşe Paşalı’nın mevtinde müdafaa kanunun yetersizliğini gördük. Vefat gerçekleştikten sonra dahil olmak dışında, vefat gerçekleşmeden ne yapabiliriz diye düşündük. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve İstanbul Kontratı ile bayanların yalnızca şiddete uğraması karşısında değil tüm hak ve özgürlükleri için hak arayan bir dernek olduk.

“DERNEĞİN KAPATILMASI, TÜM BAYANLARIN ÖMÜR HAKKINA MÜDAHALEDİR”

Bizim emelimiz bayanların cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden ötürü ayrımcılığa uğramasını, annelerin çocuklarının gözü önünde öldürülmesini önlemek için elimizden geleni yapmak. Derneğin kapatılması, tüm bayanların ömür hakkına müdahaledir. İstanbul Mukavelesi’nin feshi ile başlayan süreç, bizim derneğimizin kapatılma süreci ile devam etmektedir. Hâlâ yürürlükte olan kontratta tüm haklarımızı kazanmak için, öldürülmemek için, gayemize ulaşana dek gayretimiz devam edecek.”

Duruşmada, öldürülen bayanların aileleri de dernek lehine beyanda bulundu. Aileler, yakınlarını cinayetlere kurban verdiklerinde yanlarında olan ve kendilerine takviye veren derneği kapatılmasını istemediklerini söyledi.

MÜDAHİLLİK TALEPLERİ REDDEDİLDİ, DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, davanın kamu ile dernek ortasında olması, davalı derneğin zati avukatlarının bulunması ve müdahil olma talebinde bulunanların davayla direkt bağlarının bulunmaması gerekçesiyle belgeye sunulan tüm müdahillik taleplerinin reddine karar verdi. Mahkeme, davaya husus İstanbul Valiliği Vilayet Sivil Toplumla Alakalar Müdürlüğü’nün 9 Ağustos 2021 tarihli yazısında bahsi geçen soruşturma ve kovuşturma belgelerinin istenmesine karar vererek duruşmayı 5 Ekim 2022 tarihine erteledi.

“MÜZİSYENLER DAİMA BAYANLAR OLUYOR”

Duruşma öncesinde adliye önünde çok sayıda bayanın iştirakiyle basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Lideri Gülsüm Kav, şunları söyledi:

“Biz elbette ki bugün bu adliyenin kapısında yıllardır bayanlar, çocuklar ve haksızlığa uğrayanlar için bulunurken kendi derneğimizin davası için bulunmaktan elbette ki üzgünüz. Bu bir hukuksuzluk ve haksızlık ancak önümüze bunları çıkarıyorlarsa, bunlar da çabanın bir kesimidir. Ve neyi çıkarırlarsa çıkarsınlar biz bütün taraflarıyla de uğraşmaya hazırız. Herkese çok teşekkür ediyorum. Bu yüksek seviyede dayanışma için. Fakat artık aslında teşekkür bile fazla. Zira bu dava artık hepimizin davasıdır.

Ve ‘niye bizim başımıza bu geldi’ diye düşünürsek aslında bakarsanız neden hepimizin davası olduğunu da açıklıyor. İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesiyle başlayan hukuksuzluğun bir devamı olarak görüyoruz derneğimize açılan davayı da. Ve birebir vakitte bugün her gün yaşadığımız özgürlüklerimize, haklarımıza müdahalelerin yeni başlayacak baskılarında habercilerinden biriydi. Ve günümüzde yaşadığımız tüm hak ihlallerinin kesimidir. O yüzden de tüm bayanların ve tüm toplumun davasıdır. Hepimiz için de yaşıyoruz. Her gün ya kıyafetimize ya vücudumuza ya kimliğimize, konserimize, müzisyenimize, hayat biçimimize bir müdahaleyle karşılaşıyoruz. Nedense yasaklanmaya çalışılan siyasetçiler, müzisyenler daima bayanlar oluyor. Her şey bayanlar üzerinden yürüten bu baskı sistemine karşı elbette ki bayanlar birleşecek.”

“MİLYONLARCA İNSAN ÇABAYI DEVAM ETTİRECEK”

Kalabalık küme, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı attı.

“BİR SAYGIDEĞER KAYBETTİM BİNLERCE KARDEŞ KAZANDIM ONLARI YEDİRMEM”

Boşanmak istediği ve hakkında uzaklaştırma kararı olan eşi tarafından öldürülen Saygıdeğer Göçmen’in ablası Çiğdem Kuzey, şöyle konuştu:

“Evet, Seyahat direnişleri devrinde Muhterem’i ben bir katile kurban verdim. Ve o devirde biz karakola gittiğimizde muhafaza memurlarının söylediği söz ‘Hala mı?’ üzere aklımda. Muhterem’i nasıl koruyacaksınız? Bizi nasıl koruyacaksınız? Konutumuza nasıl gideceğimizi sorduğumuzda, ‘Bütün polisler Seyahat Parkı’nda’ dediler. Bize ilişkin olan yerleri onlar bizim elimizden almak için gayret ederken, bir katil benim kardeşimin hayatını elinden aldı. Ve bugün ne tesadüf ki bugün 1 Haziran günü benim kardeşimden sonra sığındığım, gerimde bütün davalarımda bu mahkeme bahçesinde benim gerimde dimdik duran, beni dik tutmak için yanımda olan bayanlara açılan dava. Bugün de ben onların yanındayım. Ve bunun sonuna kadar da devam ettireceğim. Bugün dik durma günü. Bizim için değil. Bütün bayanlar için, bütün Türkiye bayanları fark etsin ki yavaş yavaş sesimizi kısmaya önümüzde durmaya çalışıyorlar. Bir Saygıdeğer kaybettim fakat binlerce kardeş kazandım. Ben onları, onlara yedirmem.”

“BU ADLİYE KAPISINDAN DAHA DA GÜÇLENEREK ÇIKACAĞIZ”

Açıklamada konuşan CHP Milletvekili Gamze Taşçıer şunları söyledi:

“Bugün burada hukuksuz bir halde bayan çabasının en gür sesi olan Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformuna hukuksuz bir halde açılan davadayız. Biliyoruz ki karanlık zihniyet, bu davayı tıpkı hukuksuz bir formda İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği üzere, tıpkı bayanların kazanılmış haklarına göz diktiği üzere, tıpkı kelamda ahlak ismi altında bayan sanatkarlarının konserlerini yasakladığı üzere emeli bayan çabasına sekte vurmak ve bayanları toplumun dışına itmek. Lakin ne yaparlarsa yapsınlar, bizi durdurmaya, susturmaya çalışsalar da biz susmayacağız, inadına bayan cinayetlerini daima birlikte durduracağız. Ve buradan duymayan kulaklara bir sefer daha söylüyoruz. Bugüne kadar daima söylediğimiz üzere hiçbir bayan asla yalnız yürümeyecek. Ve bu adliye kapısından çıkarken daha da güçlenerek daha da ortaklaşarak daha da gayretimizi artırarak inandığımız, bildiğimiz yolda uğraş etmeye ve dayanışmaya devam edeceğiz. Yaşasın bayan dayanışması, yaşasın örgütlü bayan gayreti.”

“BU SİYASİ BİR DAVA ÇOK DÜZGÜN BİLİYORUZ”

TİP Milletvekili Sera Kadıgil ise yeniden saçma sapan bir gündemle Çağlayan Adliyesi önünde bir ortaya geldiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Çünkü bayan cinayetlerini engellemek için kılını bile kıpırdatmayanlar bayan cinayeti terimini bizim terminolojimize, aklımıza kazıyan, Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformunu kendine düşman belledi. Tam da bu yüzden bugün buradayız. Bu siyasi bir dava çok yeterli biliyoruz. Nasıl ki İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede, bir herifin lafıyla çıkmaları politikse bu davanın açılmış olması da son derece siyasi. Zira emin olun ki örgütlü herkesten nefret ediyorlar lakin örgütlü bayanlardan çok daha fazla nefret ediyorlar. Tam da bu yüzden bu dava açılmış durumda. Fakat şunu hiç kimse unutmasın. Biz örgütlü olmasaydık Şule Çet’in babası benim gerimde. ‘Şule Çet intihar etti’ diyeceklerdi. Biz örgütlü olmasaydık hala hadsiz birkaç tane herif Özgecan’ın gerisinden ‘onun da orada ne işi varmış’ diye konuşacaktı. İşte biz tam da bu yüzden buradayız. Tam da bu yüzden diyoruz ki uygun ki varsınız Fidan, âlâ ki varsınız Gülsüm, Hülya abla bize bunları siz öğrettiniz ve asla yalnız yürümeyeceksiniz. Bayan düşmanları gidecek, Bayan Cinayetleri Platformu kalacak. Bayan düşmanları gidecek.”

“EMEĞİMİZE, VÜCUDUMUZA, HAYATLARIMIZA KASTEDEN BU İKTİDAR, ÖTEKİ BİR TOPLUM YARATMAK İSTİYOR”

HDP Milletvekili Oya Ersoy da basın açıklamasında kelam alarak, “Bu davayı açanlar bilsinler ki biz bayanların lisanını kopartamazlar, çenemizi kapatamazlar. Eşitlik ve özgürlük gayretimizi asla sona erdiremezler” dedi. Ersoy, şöyle devam etti:

“Biz bu davanın neden açıldığını pek yeterli biliyoruz. Emeğimize, vücudumuza, hayatlarımıza kasteden bu iktidar, öteki bir toplum yaratmak istiyor. Ve o toplumda bayanları maksat alıyor. İki nedenle bayanları amaç alıyor. Bir, gerici, cinsiyetçi erkek hâkim ideolojisi nedeniyle, ikincisi de bizim gayretimizden korkuyor. Zira kurmak istediği bir memleketin önünde en büyük mahzur, biz bayanların eşitlik ve özgürlük uğraşını görüyor. Evet biz kendi hayatlarımızı değiştireceğimiz üzere eşitlik ve özgürlük gayretimizle bu ülkeyi de değiştireceğiz. Bunu bu türlü bilsinler. Asla susmuyoruz, asla korkmuyoruz, asla itaat etmeyeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.