Avrupa’da elektrik fiyatlarında yeni rekor

Fransa’nın nükleer santrallerindeki bakım sıkıntıları nedeniyle fiyatlar bir yılda dört katına çıktı.

Avrupa’da elektrik fiyatları sürdürülebilir seviyedeki en yüksek noktaya çıkarak rekor tazeledi.

Rusya’nın kıtaya sağladığı doğalgaz arzında kesintilere gitmesi güç üretim alanlarında kendisini hissettirmeye devam ediyor. Mevcut durumdan hem hane halkları hem de çeşitli sanayiler ziyan görüyor.

FİYATLARDA YÜZDE 13’LÜK ARTIŞ

Financial Times’ın haberine nazaran, Avrupa için gösterge elektrik fiyatı fonksiyonu gören Almanya’nın gelecek yılın teslimatı için baz yük elektriğin fiyatı dün en yüksek düzeyine ulaştı ve aralıktaki rekoru geride bıraktı. Fiyatlar dün yüzde 13 artarak megawatt saat başına 325 eurodan süreç görmeye başladı.

Fransa’daysa fiyatlar yılbaşından bu yana iki katına çıkarak megawatt saat başına 366 euroya yükseldi.

DOĞALGAZIN MALİYETİ ELEKTRİĞE YANSIYOR

Elektrik fiyatları büyük oranda üretim için kullanılan doğalgazın maliyetinden etkileniyor. Avrupa’da gaz fiyatları dört ayın en yüksek düzeyinde yükseldi ve Moskova’nın Avrupa’ya yönelik doğalgaz arzındaki kesintilerini derinleştirmesinin akabinde geçen yıldan bu yana dört kattan fazla arttı.

Bununla birlikte Fransa’nın çok sayıdaki nükleer santralindeki bakım sıkıntıları nedeniyle durum daha da berbata gidiyor. Öte yandan, komşu ülkeler, Rusya’nın güç ihracatında daha fazla kesintiye gidebileceğinden korkan kıtanın kış için arzı muhafazaya çalıştığı bir devirde, Fransa için elektrik üretmek üzere daha fazla gaz kullanıyorlar.

Almanya Federal Şebeke Müdürlüğü’nün bilgilerine nazaran Almanya bir yıl evvel komşusundan yaptığı 300 bin megawatt saat ithalatla karşılaştırıldığında haziranda Fransa’ya net bazda yaklaşık 600 bin megawatt saat elektrik ihraç etti.

Bununla birlikte İngiltere de iç elektrik talebinin yüzde 10’u kadar muadili Fransa’ya ihraç ediyor.

RUSYA ARZ KESİNTİSİNİ ARTIRABİLİR

Rusya’yla Almanya ortasındaki Kuzey Akım-1 boru sınırının 11-21 Temmuz ortasında bakıma girecek olması, yaşlı kıtada doğalgaz arzına ait telaşları artırıyor.

Moskova, Kanada’nın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle kıymetli bakım kesimlerinin gelmemesi yüzünden gaz sevkiyatında düşüş yaşandığını argüman ediyor. Fakat Avrupalı ​​politikacılar bunu arzı kesmek için bir mazeret olarak görüyor ve boru sınırı yine işlemeye başladığında akışların mevcut yüzde 40’lık kapasiteye bile geri dönmeyeceğinden telaş ediyor.

Almanya, 10 GW’a kadar kömürle çalışan elektrik üretimine geri dönmeyi planlasa da analistler rekor seviyedeki kömür fiyatlarının elektrik piyasasındaki rahatlamayı sınırlayacağını söylüyor.

Enerji ithalatının süratle artan maliyeti ve imalat bölümünün zayıflamasının bir sonucu olarak, Almanya’nın ticaret istikrarı mayısta, 1991’den bu yana birinci sefer 1 milyar Euro açık verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.