ASELSAN ulusal İHA’ların ‘gözünü keskinleştiriyor’

ASELSAN, ulusal insansız hava araçlarının “gözü” olarak nitelendirilen kamera sisteminde üretim kapasitesini artırıyor, daha gelişmiş yeni eserler de misyona hazırlanıyor.

ASELSAN, Anadolu Ajansının Küresel İrtibat Ortağı olduğu, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, ülkenin kıymetli kurum ve firmalarının takviyeleriyle Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Ulusal Park’ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan’da çeşitli eser ve kabiliyetlerini sergiliyor.

ASELSAN İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, TEKNOFEST vakti geldiğinde, aktifliğin kırmızı montlarını giydiklerinde farklı bir heyecana büründüklerini söyledi.

TEKNOFEST’lerle ulusal teknolojiler geliştirme, bunları geliştirecek jenerasyonlara örnek olabilme, onların ufkunu, vizyonunu açabilme heyecanın daha da arttığını lisana getiren Görgün, aktifliğin inanılmaz bir muvaffakiyete ulaştığını ve bu yıl birinci sefer Türkiye dışında yapıldığını tabir etti.

Görgün, “Dışarda yapıyoruz diye düşünüyoruz lakin başka taraftan ‘2 devlet, tek millet’, kendi kardeş vatanımızda diye düşünüyoruz. Türkiye’deki üzere kalabalık, ilgi yüksek. Yarışlara 1000’den fazla kadronun başvurusu oldu, 6 bin yarışmacı vardı. Finalistler burada kendi eserlerini sergiliyorlar. Yarışların bir kısmı tamamlandı, bir kısmı devam ediyor. Mükafatlar iki ülkenin cumhurbaşkanları tarafından verilecek” diye konuştu.

Görgün, şenlik kapsamında kalabalık bir grupla aktüel gelişmeleri, heyecan uyandıracağını düşündükleri teknolojileri sergilediklerini anlattı.

ASELSAN’ın Bakü’de 30 kişilik bir takımı bulunduğunu tabir eden Görgün, bu yapılanmayla ülkedeki faaliyetlerinin de devam ettiğini vurguladı.

Ulusal İHA’lar Cats ile görüyor

Görgün, ASELSAN’ın Türkiye’nin ulusal insansız hava araçlarının görüntüleme sistemi gereksinimindeki dışa bağımlılığı ortadan kaldıran ve TEKNOFEST Azerbaycan’da da sergilenen elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi Cats’e ait de bilgiler verdi.

İHA’lar için geliştirdikleri keşif gözetleme ekipmanın yüksek irtifa ve kuvvetli hava şartlarında vazife yapabildiğini anlatan Görgün, şunları kaydetti:

“Gece gündüz, termal olarak görüntüleme, lazerle işaretleme yapabilen, amacı takip edebilen bir keşif gözetleme sistemi. Bu askeri eser ailemizin bir tanesi. Hem döner kanatlı sistemler hem sabit kanatlı insansız hava sistemleri için bu ekipmanları geliştiriyoruz. Cats’in başarısı ortada. Geçen yıl birinci sefer kullanıma vermiştik. Bu prestijiyle 40’ın üzerinde kamera kullanıcıya teslim edilmiş durumda. Seri üretimimiz devam ediyor. Ayda 6 tane üretebilecek düzeye geldik, bunu 10’a çıkarmaya çalışıyoruz. Cats bir eser ailesi. Gelişmiş versiyonlarını arkadaşlarımız geliştiriyor, yakın vakitte onları da hizmete sunmayı planlıyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.