AÖF 2022 yaz okulu kayıtları ne vakit başlıyor? Yaz okulu imtihanında kaç soru sorulacak?

Türkiye’de en çok öğrencisi bulunan kurumlardan biri de Anadolu Üniversitesi. Bu kurumun bünyesindeki Açıköğretim Fakültesi (AÖF), her yıl binlerce şahsa lisans eğitimi imkanı sunuyor. Güz devri ve bahar periyodunda dersler çevrim içi ortamda yapılıyor. Vize ve finaller de, kurumun belirlediği imtihan salonlarında gözetmenler aracılığıyla organize ediliyor. Güz ve bahar periyodundaki derslerde başarısız olan öğrencilere de yaz okulu seçeneği sunuluyor. Pekala, AÖF 2022 yaz okulu kayıt müracaat tarihleri ne vakit?

AÖF YAZ OKULU MÜRACAAT TARİHLERİ

Açıköğretim Fakültesi’nin dayanak sayfasında yer alan bilgiler doğrultusunda, 2021-22 eğitim periyodunun yaz okulu müracaatları 27 Haziran Pazartesi günü ile 1 Temmuz Cuma günleri ortasında alınacak. Öğrenciler, kayıt süreçlerini AÖF ofislerine gitmeksizin internet üzerinden gerçekleştirebilir.

UYGULAMALI DERSLERİ YAZ OKULUNDA VAR MI?

Uygulamalı dersler, öğrenciye çalışma imkanı tanıyan; mesleğin dinamiklerini öğreten ve şahsen tecrübe kazanmasını önceleyen ders kümeleri ortasındadır.

Örneğin, Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı’nda ve öteki kısımlarda buna benzeri uygulamalı dersler vardır. Bu derslerin muafiyeti olmadığı üzere yaz okulunda da görülmez. Bu bağlamda, Toplumsal Hizmet Uygulaması I ve Toplumsal Hizmet Uygulaması II dersleri yaz okulunda yer almıyor.

KİMLER MÜRACAAT YAPABİLİR?

Açıköğretim Fakültesi’nin her yıl takvimine eklediği yaz okuluna, güz periyodundaki ve bahar periyodundaki derslerde başarısız olan yahut üst sınıflardan ders almak isteyen tüm öğrenciler başvurabilir. Müracaat esnasında kayıt yenilememiş öğrencilere de hak tanınır. Bu vesileyle, güz ve bahar periyodundaki dersleri kayıt yenilemediği için alamayan öğrenciler, yaz okulu sayesinde imtihanlara girebilir.

YAZ OKULU İMTİHANINDA KAÇ SORU SORULACAK?

AÖF 2022 yaz okulu imtihanlarında evvelki periyotlarda de olduğu üzere öğrencilere her ders için 20 soru sorulacak. Bu soruların tahlili için 30 dakikalık mühlet verilecek. Yaz okulunda bir dersin geçme notu 35’tir. Ayrıyeten, evvelki yıllardakine misal halde optik form üzerinde yapılan 4 yanlış 1 doğruyu götürecek. Bu sebeple, öğrencilere bilmedikleri soruları boş bırakmaları tavsiye ediliyor.

Öğrencinin lisans mesleğini etkileyecek yaz okulu imtihanı, tek oturum üzerinden yapılacak. Üstelik vize ve final ayrımı yapılmadan, tek imtihan üzerinden uygulamaya konulacak. Yani, yaz okulu imtihanının muvaffakiyet puanına tesiri yüzde 100 olarak hesap ediliyor.

SINAV MERKEZİ TERCİH TARİHLERİ

Açıköğretim Fakültesi’nin yaz okulu kayıt müracaatları alındıktan çabucak sonraki gün, yani 2 Temmuz Cumartesi günü itibariyle imtihan merkezi seçimleri yapılacak. 2 Temmuz’dan başlayıp 4 Temmuz Pazartesi gününe kadar seçimler gerçekleştirilecek. Öğrenciler, bu etapta hangi vilayette ve ilçede imtihana girmek istediklerini belirleyecek.

AÖF YAZ OKULU ÜCRETİ 

Anadolu Üniversitesi’nin resmi internet sitesinde yaz okulu (2022) fiyatına ait bir bilgi yer almıyor. Lakin, 2021 yılındaki yaz okulunda bir ders için 225 TL, ek derslerde de 25 TL talep ediliyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.