Altın Fiyatları İçin Rekor Tahmin: Tarih Bile Kondu!

Fireside Investments’ın CEO’su Pierre Lassonde’ye göre, Rusya gibi ülkeler, Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmasının ardından doların silah haline gelmesinin nedeniyle ABD dolarını elden çıkarmaya çalıştıkça, altın fiyatları önümüzdeki beş yıl içinde 2.400 dolara kadar çıkacak.

“2.300 ile 2.400 dolar arasında altın fiyatları göreceksiniz!”

Franco-Nevada’nın Onursal Başkanı ve Fireside Investments’ın CEO’su Pierre Lassonde, 2028 yılına kadar ikili bir para birimi sisteminin ortaya çıkabileceğini öne sürerek, altın fiyatları için 2.400 dolarlık rekor tahmini yapıyor. Lassonde, görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Önümüzdeki beş yıl içinde ikili bir ödeme sistemi ve para birimi göreceksiniz. Bunu hızlandıran esasen Rusya-Ukrayna savaşı… Bana göre önümüzdeki beş yılda 2.300 ile 2.400 dolar arasında altın göreceksiniz.

BMO Metaller, Madencilik ve Kritik Mineraller Konferansı’nda verdiği röportajda Lassonde, dünya çapında jeopolitik gerilimler arttıkça merkez bankalarının daha fazla altın satın aldığını gözlemlediğini söylüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2022’de merkez bankası altın alımı, 1.136 ton alımla 1950’den beri en yüksek seviye oldu. Bu, merkez bankasının on iki yıllık net altın alımlarını takip ediyor.

“Günün sonunda, ikili bir dünyayla karşılaşacaksınız!”

1983’te halka açık altın telif modeline öncülük eden ve finans ve madencilik sektörlerinde elli yıllık deneyime sahip olan Lassonde, özellikle BRICS’teki (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) merkez bankalarının, rezerv para birimi olarak ABD dolarına bir alternatif yaratmanın başlangıcı olarak altın satın alıyor. Bu konuda ise Lassonde, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu merkez bankaları rezerv para birimi olarak altın alıyorlar. Yeni bir para birimini desteklemek için altını kullanacaklar mı? Bilmiyoruz… Yine de inanıyorum ki, günün sonunda, ödeme sistemi ve ödediğiniz para birimi açısından ikili bir dünyayla karşılaşacaksınız ve bu dolar için iyi değil.

Sınırsız bir çek yazabildiğiniz zaman sizce ne olur?

Lassonde’ye göre BRICS ülkeleri, işlerinde ABD’nin nüfuzundan endişe duyuyor ve ABD dolarından ayrılma, daha fazla özerklik kazanmalarına yardımcı olacak. Bu bağlamda Lassonde, şu yorumu yapıyor:

Özellikle Çin, ayrıca Rusya, Hindistan ve diğer bazı ülkeler, ABD dolarına karşı koymak için ikili bir ödeme sistemi, para birimi oluşturma sürecinde. Tüm rezerv para birimlerinin kaderi, sırf ödemeler dengesi yüzünden aşağı inmektir. Sınırsız bir çek yazabildiğiniz zaman sizce ne olur?

Küresel para sisteminin çatallanması tahmini, aralarında Kanadalı maden patronu Frank Giustra’nın da bulunduğu bir dizi kişi tarafından savunuluyor. Lassonde ayrıca, bazı genç madencilerin altın yeni zirvelere ulaşırken başarılı olabileceğini öne sürüyor.

Durgunluk, borsa çöküşü ve altın fiyatları üzerindeki etkisi

Lassonde’ye göre 2023’te bir durgunluk ve borsa çöküşü olacak. Ortaya çıkacak ekonomik yıkımın altının yararına olacağını öne sürüyor. Bu öngörüsünü Lassonde, şu şekilde açıklıyor:

Bence ABD ekonomisinin önümüzdeki iki çeyrekte bir durgunluğa girdiğini göreceksiniz ve bu oldukça önemli bir durgunluk olacak. Bütün tahminler kazançları abartıyor. Düşecekler ve bununla birlikte S&P’nin yaklaşık yüzde 30 düştüğünü göreceksiniz.

Lassonde, ABD Federal Reserve’in durgunluğa oranları düşürerek tepki vereceğini, ancak bunun yeterince hızlı olmayacağını tahmin ediyor. Lassonde’a göre, bu da ABD dolarına zarar verecek ve yatırımcıların altına akın etmesine neden olacak. Lassonde, “Altın hisse senetleri düşmeyecek, çünkü onları ayakta tutacak temettü getirileri taşıyorlar,” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir