AKP’li belediyenin ‘el insaf’ dedirten planı: Sıra parklara geldi

Tuzla Belediye Meclisi’nin mart ayı toplantılarına, park alanlarının satılması ile ilgili teklif damga vurdu. Belediye Meclisi, AKP’li Tuzla Belediye yönetiminin, Belediye mülkiyetindeki 8 ayrı parselin satılması veya devredilmesi konusunda yetki verilmesi ile ilgili teklifini görüştü. İki ayrı dosya halinde Meclise sunulan tekliflerden, satılması veya devredilmesi istenen parsellerin ikisi devasa boyutta ve imar planlarında park alanı olarak ayrılmış durumda. Satış yetkisi istenen diğer altı parselden 3’ünün ise çeşitli kısımları park alanında kalıyor.

“KİM RANT ELDE EDECEK”

Belediye mülkiyetindeki 6 parselle ilgili satış yetkisi istenen 5 numaralı dosya ile ilgili görüşlerini açıklayan CHP’li Tuzla Belediye Meclis üyesi Ülkü Sakalar özetle şunları söyledi:

“Satışı istenen arsalardan Orhanlı Mahallesi 219 parsel 10 bin 756 metrekarelik ve buranın 1325 metrekaresi park. 1471 parsel 16 bin 778 metrekare ve 3 bin 900 metrekaresi park alanı. Yine 236 parsel, 8 bin metrekare ve 2 bin 200 metrekaresi park alanı. Bu parsellerin bulunduğu Orhanlı’da imar uygulamaları yapılıyor. Peki buradaki amaç ne? Park alanı olan yerleri ve yapı yasaklı olan yerleri satışa çıkarıyorsunuz, hem arka taraftan imar uygulaması yapıyorsunuz. Kim buradan rant elde edecek? Biz bugüne kadar park alanların satışlarına evet demedik. Aynı şekilde bu park alanların satışına da evet demiyoruz.”

“EL İNSAF”

Tepeören Mahallesi’nde bulunan, mülkiyeti Tuzla Belediyesi’ne ait iki parselin, Tuzla Belediyesi’nin kendi şirketi Tuz-Yap A.Ş.’ye olan borçlarına karşılık devredilmesi veya ihale ile satılmasıyla ilgili 6 nolu dosyaya da CHP Grubu tepki gösterdi. Toplamı 76 bin metrekareden büyük olan iki parselin tamamına yakını, imar planlarında park alanında kalıyor. Dosya hakkında CHP Grubunun görüşlerini de CHP’li Ülkü Sakalar açıkladı. Sakalar, 6 nolu dosya ile ilgili özetle şunları belirtti:

“İdarenin satmak istediği yer neresi? Tepeören 7137 ada 32 parsel 30 bin 436 metrekare ve 15 bin 413 metrekaresi park alanı. Royal Park Villaların dibindeki yer. Allah aşkına park alanlarını da mı satışa çıkardınız, bu kadar mı battınız, bu kadar mı Tuz-Yap’a borçlandınız. 7051 ada 25 parsel 45 bin 975 metrekare ve 44 bin 117 metrekaresi park alanı. El insaf diyorum başka bir şey demiyorum. Hukuk Komisyonu raporuna ret veriyoruz.”

Söz konusu iki parsel tapu kaydında park ve rekreasyon alanında gözüküyor.

İki teklif de Tuzla Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir