Akkuyu NGS’de kıymetli bir etap daha geride kaldı

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde üretimi devam eden Akkuyu NGS’de, ASBH’nin kaynak sürecinin tamamlanmasının akabinde, kaynak ve denetim süreçlerinde direkt yer alan personeller ve uzmanları tebrik etmek için inşa alanında bir merasim düzenlendi.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, bu çalışmada yer alan 29 bireye, Akkuyu NGS birinci ünitesinin ASBH kaynak çalışmalarında gösterdikleri muvaffakiyetten ötürü teşekkür evraklarını ve günün anısına hazırlanan armağanları takdim etti. Teşekkür evrakı alan çalışanlar ortasında taşeron şirketlerin yöneticileri, kaynakçılar, tahribatsız muayene mühendisleri, montaj uzmanları ile teknolojik süreçleri yüksek profesyonellikle yerine getiren ve proje takvimine uygun vakitte kaynak süreçlerini tamamlayan başka uzmanlar yer aldı.

Kaynak çalışmaları, Akkuyu NGS’nin ana yüklenicisi TITAN 2 IC İÇTAŞ İNŞAAT A.Ş. ortak teşebbüsü tarafından yürütüldü. Çalışmaların kalitesi ve performans gerekliliklerine uygunluk ise AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve bağımsız bir inşaat kontrol şirketi olan Assystem’in uzmanları tarafından denetim edildi.

Her bir kaynak dikişi yerinin kaynaklanması tamamlandıktan sonra, tahribatsız muayene mühendisleri, ultrasonik, sızdırmazlık ve öteki denetim usullerini kullanarak irtibat yerlerinin kalitesi kıymetlendirdi. İlişki yerlerinin ısıl sürece tabi tutulması, kaynak süreçlerine paralel olarak yürütüldü. Bir sonraki evrede uzmanlar, boru sınırı kaplamaları için ek bir müdafaa misyonu görecek olan dikiş yerlerinin iç yüzeyini özel paslanmaz çelik kaplamalarla kaplayacak.

“EN GÜZELLERİN EN YETERLİSİ AKKUYU NGS PROJESİNDE ÇALIŞIYOR”

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Zoteeva, ödül merasiminde kaynakçılara hitaben yaptığı konuşmada, “En güzellerin en uygunu Akkuyu NGS projesinde çalışıyor. Yetişmiş ve tecrübeli uzmanlar, ASBH’nin kurulumunun tüm kademelerinde düzgün koordine edilmiş ve verimli bir çalışma sergiledi. Boru çizgisi montajı, kaynak süreci, dikiş yerlerinin yüksek ısıya tabi tutulması ve ilişki yerlerinin kalite denetimi dahil olmak üzere tüm çalışmalar yüksek seviyede profesyonellik ile yapılmıştır. Ana amacımız olan Akkuyu NGS’nin birinci güç ünitesinin devreye alınması yolunda değerli bir adım attığımızı söyleyebiliriz. Kaynak çalışmalarında emeği geçen herkese üstlendikleri sorumluluk ve gösterdikleri titizlik, en üst seviyede profesyonellik ve tüm teknolojik süreçlerde âlâ planlanmış tertip için teşekkür ederim. Akkuyu NGS projesindeki tüm takımımız sizinle gurur duyuyor” dedi.

ASBH kaynak çalışmalarında, Rus uzmanların Bangladeş’teki Rooppur NGS, Rusya’daki Novovoronej NGS-2, Leningrad NGS-2 ve Belarus’taki Belarus NGS güç ünitelerinin imalinde edindiği varlıklı tecrübelerden faydalanıldı.

BİLGİ NOTU

Uzunluğu 160 metre olan ve özel çelikten imal edilen ASBH borusunun kalınlığı 7 santimetreyi buluyor. NGS’nin çalışması sırasında, 160 atmosfer basınçla 330 santigrat dereceye kadar soğutma suyu ASBH’de dolaşabiliyor. ASBH’de dolanan soğutma suyu hiçbir biçimde deniz suyuna karışmıyor.

Reaktörde üretilen termal güç, buhar üretecinin ısı değişim boruları vasıtasıyla birinci çevrimden ikinciye aktarılıyor ve doymuş buhar burada elde ediliyor. Doymuş buhar, buhar boru sınırına girerek elektrik üreten jeneratörü harekete geçiriyor.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.