Adana’da cürüm örgütüne operasyon: 13 kişi tutuklandı

Adana’da, uyuşturucu, taammüden öldürme ve yaralama, kumar oynatma ve kumar yoluyla borçlandırarak haksız kar elde etme cürümleri işlediği tespit edilen organize hata örgütü takımları harekete geçirdi.

Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Çaba (KOM) Şube Müdürlüğü’ne bağlı Organize Ofis Amirliği takımları, 6 aylık teknik ve fiziki takiple örgütü deşifre etti.

Örgütün liderliğini, A.D. isimli bir şahsın yaptığı belirlendi. 14 Mayıs sabahı düzenlenen operasyona, gözaltı kararı çıkarınlar 36 şüpheliden 31’i yakalandı.

Rakip işletmeleri engellemeye zorladıkları belirlendi

DHA’nın haberine nazaran; örgütün Yüreğir ilçesine bağlı Kiremithane ve Tahsilli mahallelerinde, meyhane ve bar açıp kumar oynattığı, güvenlik kameraları ile korunduğu belirlenen bu işletmelere ‘referans’ yoluyla girilebildiği saptandı.

Ayrıyeten örgüt üyelerinin, rakip işletmeleri kapatmaya ya da engellemeye zorladıkları, karşı gelenleri ise tehdit ettikleri öğrenildi.

Öte yandan, 29 Mart 2019’da Seyhan ilçesi Kuruköprü Mahallesi’ndeki bar çıkışında Ömer İmre’nin öldürüldüğü, Tuncay Bozdoğan’ın ise yaralandığı silahlı atağın örgüt tarafından düzenlendiği ortaya çıktı.

İntikam için bar baskını

Bunun üzerine örgüt başkanı A.D.’nin intikam almak ve imajını kurtarmak için adamlarını bara baskına gönderdiği, çıkan silahlı arbedede da İmre’nin ezkaza öldürüldüğü belirtildi.

Olayın akabinde A.D.’nin, azmettirici olarak tutuksuz yargılandığı davada müebbet mahpus cezasına çarptırıldığı, o tarihten bu yana da her yerde arandığı bildirildi.

Örgüt isminin kullandılar, borçlandırdıklarının paralarına el koydular

Ayrıyeten, A.D.’nin örgüt üyesi kuzenlerinin tefecilik yaptığı, kentteki kumarhaneye dönüştürülmüş iş yerlerinde kumarda borçlanan şahısları tuzaklarına düşürdüğü de öne sürüldü. A.D.’nin kuzenlerinin, örgütün ismini kullanarak borçlandırdığı şahısların mal varlığı ve paralarına tehditle el koydukları tez edildi.

Operasyonda yakalanan S.A. isimli bayanın ise kirli işlerini yaptırmak için birilerini arayanlarla örgüt ortasında irtibat sağladığı, bunun karşılığında da kurul aldığı belirtildi.

13 kuşkulu tutuklandı

Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden ortalarında A.D.’nin de olduğu 13 kişi tutuklandı, 11’i isimli denetim koşulu, 7’si ise savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı.

Adreslerinde bulunmayan 5 şüpheliyi ise arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.