AB, zımnî toplantılar için karargah inşa edecek

AB önderlerinin Rusya ve Çin üzere ülkelerin toplantıları dinleme riskine karşı Brüksel’de askeri karargaha benzeri bir sığınak inşa ettirdiği belirtildi. Her toplantı öncesinde ve sonrasında oda dinleme aygıtı olup olmadığını denetim etmek üzere taranacak.

Avrupa önderlerinin Rusya’nın dinleme riski olmadan toplanabilmesi için Brüksel’de sızıntıları engelleyecek bir sığınak inşası planlandığı ortaya çıktı.

İngiliz The Times gazetesinin haberine nazaran, 8 milyon dolarlık toplantı tesisinde Avrupa Birliği (AB) önderlerinin toplantılarda yemek yemesi için lüks bir mutfak da olacak. NATO’nun da nezaretinde inşa edilecek bu sığınağın bir askeri karargaha benzeyeceği ve elektromanyetik sinyallere ya da radyo dalgalarına karşı korunaklı olacağı kaydedildi.

Tesisin inşasının 2024’e kadar tamamlanması bekleniyor. 100 kişilik toplantı odası, başkanların yanı sıra yardımcılarını, teknik grupları ve restoran çalışanına de uygun formda tasarlandı. Her toplantı öncesinde ve sonrasında oda dinleme aygıtı olup olmadığını denetim etmek üzere taranacak. Paklık ve lokanta takımları de sıkı bir kontrolden geçirilerek seçilecek.

AB, son devirde Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya çok sayıda yaptırımı ve Rus gazına alternatif arayışını görüşüyor. Kremlin’in bu görüşmeleri dinlemesinden endişelenen Avrupalı başkanların toplantılara cep telefonu sokmayarak tedbir aldığı belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.